info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Örnek Diyet Listesi ile Ramazan Ayında Formunuzu Koruyun

Örnek diyet listesi ile ramazan ayında formunuzu koruyun bu dönemde yavaşlayan metabolizmayı hızlandırarak oruç tuttuğumuz zamanların dışında ara öğünleri atlamadan mutlaka yapmak gerekmektedir. Öğün sayılarını artırarak beslenme düzeni oluşturmak gerekmektedir.

Örnek Diyet Listesi ile Ramazan Ayında Formunuzu Koruyun

Örnek diyet listesi ile ramazan ayında nasıl beslenmeniz gerektiğini öğrenecek ve bu ayda formunuzu koruyabileceksiniz. Ana öğünlerde tüketilecek besinlerin çok yağlı, kızartma tarzında olmaması gerekmektedir. Bunun yerine salata, sebze yemekleri, zeytinyağlılar ve ızgaralar tercih edilmelidir. Posa bakımından yüksek olan sebzelerde çiğ olarak tüketilmelidir. Dünya da yeni başlayan çiğ sebze yeme beslenme düzeni hızla popülerlik kazanmaya devam ediyor. Hem tok tutmaları hemde yüksek oranda su ve lif içerikleri ile sağlıklı beslenmek isteyen kişilerin ilk tercihleri arasındadır. Bu ayda ara öğünlerde meyve ve süt ürünleri tercih edilmelidir. Ramazan boyunca yavaşlayan metabolizmaya rağmen tatlı ve şekerli besinler tüketme isteği artmaktadır. Örnek diyet listesi ile ramazan ayında nasıl beslenilmesi gerektiğini de bilerek kilo verme sürecini devam ettirebilirsiniz.

Şekerli tatlıların hacim olarak küçük midede yer kaplamaması ve doygunluk vermemelerine rağmen kalori olarak oldukça yüksektir. Oruç tutarken enerji kaybı yaşanması zaten muhtemel bir olaydır. Ve genellikle iftardan sonra çöken uyku ve halsizlik isteği hareket etmeyi kısıtlar buna rağmen bol kalorili tatlı tüketmek bu ayda kilo alınmasını kolaylaştırır. Bu sebeple tatlı tüketimini kısıtlayıp sütlü tatlıları haftada 2 kere tercih etmelisiniz.

Her zaman olduğu gibi ramazan ayında da su tüketimine oldukça dikkat edilmelidir. Ramazan ayının sıcak havalara gelmesi ile su tüketiminde artış göstermeniz gerekmektedir. Ramazanda su tüketimi 3 lt olarak devam etmelidir. . Vücudumuzun %70 i sudan oluşmaktadır. Sıcak havalarda ter, idrar ve solunum yolu ile sıvı kaybı daha yoğun yaşanmaktadır. Bunun için iftar ve sahur arasında su tüketimine dikkat ederek yeterli suyu almalısınız.

Örnek Diyet Listesi

Sahur

2 ince dilim tam buğday ekmeği

Yarım yağlı beyaz peynir

1 haşlanmış yumurta

Yağsız salatalık- domates söğüş

Uyumadan Önce

1 su bardağı yarım yağlı süt

İftar

1 kase çorba

6 kaşık sebze yemeği, 6 kaşık kurubaklagil yemeği

1 kase soğuk yoğurtlu çorba

Salata

İftardan 1 saat sonra

1 dilim karpuz

Uyumadan önce bir su bardağı tarçınlı süt veya yoğurt

Bu örnek liste ile ramazan ayında nasıl beslenilmesi gereğini gözlemleyerek kilo almadan formunuzu korumanın keyfini yaşayabilirsiniz. Uzun saatler aç ve susuz kalarak geçirilen saatler metabolizmanın yavaşlamasının nedeni ile kiloyu kontrol etmek oldukça zorlaşacaktır. İftar ve sahur arası doğru besinler ile beslenerek metabolizmayı hızlandırmak mümkündür.

evde ek iş