info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Diyet nedir

Diyet hakkında bilinmesi gereken en önemli şey, bunun bir zorunluluk olarak görülmemesi gerektiğidir. Diyet nedir diye soranlara verilecek en doğru cevaplardan biri, diyetin bir yaşam tarzı olduğudur. Bu yaşam tarzının ilk adımı sağlıklı beslenmek, ikinci adımı ise, hareket etmektir. Hareket etmekten kasıt elbette günlük hayatımızdaki rutin hareketlerimiz ve davranış biçimlerimiz değildir. Spor yapmak en yararlı harekettir. Uygulayacağınız sağlıklı beslenme programının yanında yapacağınız tempolu yürüyüş, yüzme ve her türlü kardiyovasküler hareket sizlerin metabolizma hızını arttıracak ve böylelikle kolay bir şekilde yağ yakmaya başlayacaksınız. İdeal kilonuzu hesapladıktan sonra ne kadar kilo vermeniz gerektiğinin bilincinde olarak başlayacağınız diyet listesi programı da sizlere yardımcı olacaktır.

BİR YAŞAM BİÇİMİ DİYET

Diyet, kilo verme problemi yaşayanlar kadar böyle bir problemi olmayan ancak hayatı boyunca yediklerine içtiklerine dikkat etmesi gereken insanlar için de çok önemli bir olgudur. Özel bir beslenme programı uygulayan sporcular, kanser hastaları, hamilelik öncesi ve sonrası dönemi yaşayan kadınlar için de diyet son derece önemlidir. Bu anlamda diyet nedir sorusuna verilecek olan cevap çok kapsamlı olmaktadır. Diyet, bir diyetisyen tarafından verilen sağlıklı bir beslenme programıdır. Bu programın içinde bulunan besinler tamamı ile kişinin özelliklerine göre ayarlanmaktadır. Kişinin yaşı, cinsiyeti ve içinde bulunduğu sağlık durumu diyet listesinin önceliklerini belirlemeye yardımcı olmaktadır. Bu konuda hem diyetisyene hem de beslenme uzmanlarına oldukça iş düşmektedir.

Diyet yapmak zor bir süreçtir. Bu süreci ancak iyi bir diyetisyenin gözetimi altında yaparsanız başarı ile sonuçlandırabilirsiniz. Elbette eğer birkaç kilo fazlanız varsa uygun bir beslenme programı ve sporla bu kiloyu üzerinizden atabilirsiniz. Ancak diyet nedir diye sorduğunuzda bu sürecin bir motivasyon ve disiplin süreci olduğunu da bilmeniz gerekmektedir. Bu motivasyonu da size aşılayacak olan kişi diyetisyendir. Ruhen ve fiziken girilen bir disiplin süreci olan diyet mutlaka sağlıklı besinlerden oluşan bir liste çerçevesinde yapılır. Diyete destek veren en sağlıklı hareket ise, düzenli egzersizdir. Bu noktaları birleştiren bir husus olan diyet hakkında size en doğru bilgileri konusunda uzman kişiler verebilir.

evde ek iş