info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Diyet pilav nasıl yapılır

Diyet yaparken proteinlere ağırlık verip, karbonhidratları olabildiğince azalmak gerekir. Karbonhidratların vücuttan atılması proteinlere göre daha zordur. Kalori hesabı yaparak hazırlanan diyet listenizde özellikle metabolizmayı hızlandıran, tok tutan ve az kalori içeren karbonhidratlar tercih edilir. Kahvaltılarda tüketilen ekmeğin kepekli olması, öğünlerde ekmek yerine diyet pilav yenilmesine özen gösterilir. Diyet pilav yapılırken az miktarda yağ kullanılır. Böylelikle kalori hesabı aşılmaz.

Diyet pilav ile kilonuzu kontrol altında tutun

Pirinç kalorisi yüksek bir besindir. Pilavın kalori değerini düşürmek için eğer zeytinyağı ve az miktarda Hindistan cevizi yağı kullanırsanız pilavın kalori değerini büyük ölçüde düşürürsünüz.

Diyet pilav tarifi için gerekli malzemeler:

  • 1 su bardağı pilavlık pirinç
  • 1 yemek kaşığı arpa şehriye
  • 1 yemek kaşığı zeytinyağı
  • 1 çay kaşığı Hindistan cevizi yağı
  • 2 kaşık limon suyu
  • 2 su bardağı su
  • 1 çay kaşığı tuz

Diyet pilavının yapılışı:

1 bardak pirincinizi pilavınızı yapmadan önce iyice yıkamanız gerekiyor. Pirincin üzerinde bulunan nişastalar böylelikle su ile arınır. Pilavı yapmadan 10 dakika öncesi pirinçleri 2 yemek kaşığı limonu da ekleyerek soğuk suyun içerisinde bekletin. Limonlu suyun içerisinde bekleyen pirinçleriniz ile yapacağınız pilav tane tane olacaktır. Pilav yapacağınız tavaya 1 yemek kaşığı zeytinyağını koyup, arpa şehriye ile birlikte kavurun. Ardından pirinçlerin suyunu süzüp, pilav tavasına ekleyin. Biraz kavurun ve ardından 2 bardak sıcak suyu ekleyin. Tuzu olabildiğince az koyun. 1 su bardağı pirinç için, 1 çay kaşığı tuz yeterlidir. Pilavınıza 1 çay kaşığı Hindistan cevizi yağını da ekleyip, kısık ateşte suyunu çekmesini bekleyin. Pilavınız suyunu çekip, demlendikten sonra ılık olarak öğünlerinizde kaşık hesabı ile tüketebilirsiniz.

Pilavınızın içerisindeki zeytinyağı ve Hindistan cevizi yağı metabolizmanızı hızlandıracak, sindirim sisteminizi çalıştıracak ve pilavı yedikten sonra kolay sindirmenizi sağlayacaktır. Diyet pilav yediğiniz öğünlerde ekmek tüketmemeye özen gösterin. Diyet pilav ile hem günlük karbonhidrat ihtiyacınızı karşılayacaksınız, hem de öğünlerde kalori miktarını göz önünde bulundurarak tüketeceğiniz pilav, diyetinize zarar vermeyecektir. Pilavınızı öğle ve akşam sade tüketmek yerine salata ya da proteinli yiyecekler ile tüketebilirsiniz. Afiyet olsun.

evde ek iş