info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Diyet Sofralarında Kabak Lezzeti

Diyet sofralarında kabak lezzeti yaz ayının gelmesi ile diyet daha da kolaylaştı. Geniş sebze ve meyve seçenekleri ile hem kalorisi az hemde oldukça besleyici olan sebzeler ile birlikte sofralar daha hafifleşti şimdi kilo vermenin tam zamanı.

Diyet Sofralarında Kabak Lezzeti!

Diyet sofralarında yaygın olarak kullanılan kabak hoş tadı ve düşük kalorisi ile haftada 2 kere tüketilen bir sebze. Bu sebze diyet yemeklerinde çorba, dolma ve çeşitli yemekler ile tüketilmekte. Özellikle bebeklerin ek gıdaya geçişlerinde içerisinde kabak olan sulu çorbalar anneler tarafından besleyicilik yönünden bebeklere verilmektedir. Küçük yaşlarda çocuklara kabağı sevdirerek ileri yaşlarda daha sağlıklı beslenmeleri sağlanabilir. Kabağın tarihi 7 bin yıl öncesine dayanmaktadır. Arkeologların yaptıkları araştırmalarda kabağın en eski olarak Meksika’da görüldüğü belirlenmiştir. Yani ana vatanı Amerika kıtasıdır.

Kabağın İçerdiği Vitaminler

100 gr çiğ kabak kabuğu ile birlikte;

16 kalori

3 gr karbonhidrat

1 gr besin lifi

Günlük ihtiyacın % 4 A vitamini

1 gr protein

Günlük ihtiyacın % 28 C vitamini

Günlük ihtiyacın % 4 K vitamini

Günlük ihtiyacın % 10 oranında B grubu vitaminleri

Günlük vitamin ihtiyaçları kişinin kilosu, yaşı cinsiyet ve sağlık durumuna göre değişiklik göstermektedir. Oldukça besleyici bir sebze olan kabak C ve B vitaminleri yönünden oldukça zengindir. Anti aging ve bağışıklık sistemi için aranan C vitamini iyi bir oranda günlük ihtiyacı karşılamaktadır.

Diyet sofralarında yerini alan kabak besleyicilik değerini kaybetmemesi açısından buharda pişirilmesi gereklidir. En sağlıklı pişirme yöntemidir ve diyet yapan kişilerin bu yöntemi mutlaka kullanmaları gereklidir. Ayrıca kabağı çiğ olarak salatalara ilave edebilir salatanın daha zengin olmasını sağlayabiliriz. Sindirim dostu olan bu sebze lifli yiyeceklerin başında gelir. Diyet listelerini süsleyen kabak 100 gr da 1 gr lifle vücudun % 4 oranında lif ihtiyacını karşılamaktadır. Aynı zamanda kolesterol ve diyabet düşmanı olan bu sebze ile düşük kalorisi açısından zayıflama dönemlerinde de rahatlıkla tüketilebilir. Kabağın en çok keyif alarak tükettiğimiz kısmı çekirdeğidir. Kabak çekirdeğinin diyet sofralarında tüketilip tüketilmemesi konusunu merak edenler için biraz açıklayalım;

Kabak çekirdeği çoğu kişinin severek yediği kuru yemişlerden biridir. Diyet yapan kişilerin günlük 20 gr mı geçmemeleri gereklidir. Kabak çekirdeği kalori açısından oldukça zengindir. Kabak çekirdeği düzenli olarak az miktarda tüketildiğinde zayıflattığı kadar fazla tüketimide kilo aldırmaktadır. Yüksek oranda antioksidan içeren bu sebze ile diyet sofralarında farklı seçenekler ile zayıflarken tok kalacaksınız.

Yağ Yakan Kabak Çorbası

Malzemeler

4 adet kabak

2 adet domates

1 demet maydanoz

1 demet dereotu ve taze nane

İstenilen baharatlar

Hazırlanışı

Kabaklar rendelenir yeşillikler doğranır ve hepsi bir miktar su ile kaynatılır. Baharatlar eklenerek pişen karışım rondodan geçirilir. Yağ ve tuz eklenmez. İstenilen öğünde tüketilir. Yağ içermemesi nedeni ile yağ depolanmayacak uzun süre tok kalacaksınız.

evde ek iş