info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Diyet Sürecinde Kas Kaybı Nasıl Önlenir?

Diyet Sürecinde Kas Kaybı Nasıl Önlenir?

Diyet yapan kişilerin en çok endişelendikleri durumlardan biri de vücudun yağ kaybı yerine kas kaybına uğramasıdır. Kas kaybı aslında diyet yapan çoğu kişinin başına gelir. Fakat bu durumu engellemek tamamen doğru diyet listesinin kişiye göre belirlenmesi ve uygulanması ile mümkündür. Diyet listesinin yanında doğru sporu yapmak da kas kütlesini korumada ve arttırmada büyük önem arz etmektedir.

Kas Kabı Nedenleri?

Kilo almanın başlıca sebeplerinden biri de metabolizmanın yavaş çalışmasıdır. Metabolizmamızın hızlı çalışması tamamen beslenme şeklimiz ve hareket ile doğru orantılıdır. Yanlış beslenme alışkanlıkları ve hareketsiz yaşam metabolizmamızın yavaşlamasına neden olacaktır. Ayrıca vücudumuzdaki kaslar ne kadar ideal ve ideale yakınsa metabolizmamız da o kadar hızlı çalışacaktır.

Uygulanan çoğu diyet programları bilimsel temellere dayanmaz. Bilinçsizce yapılan bu diyetler vücutta yağ kaybı yerine kas ve su kaybına neden olur. Yanlış uygulanan diyet listelerinin yanına bir de hareketsiz yaşam eklenince, kas kaybı kaçınılmaz olmaktadır. Kaybolan kaslar metabolizmayı yavaşlatarak vücutta yağlanma sürecinin hızlanmasına neden olur. Yanlış beslenme alışkanlığı da buna eklenince verilen kiloların tekrar alınması kaçınılmaz olur.

Bu durumun en büyük sebebi, bizim için belirlenen diyet listelerinde karbonhidrat miktarının çok fazla azaltılmasıdır. Çünkü kaslar vücutta yağ yakmada önemli bir görev üstlenir ve kasların beslenebilmesi için de karbonhidrata ihtiyaç vardır. Kaslar yeterli miktarda karbonhidrat almazsa, vücut kasları yakarak enerji sağlamaya başlar. Bunun sonucunda vücutta kas kaybı meydana gelmekler birlikte vücutta oluşan zehirli atıklar kanda yükselir ve böbrek ile karaciğerin aşırı çalışarak yorulmasına neden olur.

Sonuç olarak;

  • Yüksek proteinli düşük karbonhidratlı diyetler uygularken karbonhidrat alımı % 20’lere kadar düşmektedir. Alınması gereken miktar ise % 50-60 arasıdır. Ayrıca vücudumuzun kas yapılanması ve kasların korunabilmesi için insülin hormonuna ihtiyaç vardır. Karbonhidratlar insülin hormonunun salgılanmasında büyük rol oynar.
  • Diyet yaparken en önemli faktörlerden biri de su alımıdır. Yeterli miktarda su tüketilmemesi vücudun su kaybına yol açacaktır. Bu durum ileride önemli sağlık problemlerine de yol açabilir.
  • Mineral ve vitamin ihtiyacımızı karşılamak için de düzenli olarak sebze ve meyve tüketilmesi önemlidir.
evde ek iş