info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Diyet ürünler sağlığa zararlı mı?

Diyet ürünler sağlığa zararlı mı?

Diyet ürünlerin sağlığa zararı olup olmayacağı tamamen diyeti yapacak kişilerin ellerindedir.  Çünkü light, yağsız ve kalorisi düşük yiyecekler denildiğinde akla sınırsız yenilebilir kelimesi gelmektedir. Sınırsız yenilen her şey sağlığa zarar verir. Şunu bilmeniz gerekmektedir ki, light ve kalorisi düşük olan yiyecekler 1 yerine 2 yemenizi sağlamaktadır. Yani paket paket yenilmesi anlamına gelmiyor. Uygulamış olduğunuz diyetlerde bu ürünlerden tüketmelisiniz.  Miktarı oranlı tükettiğiniz takdirde diyet ürünler size fayda sağlar. Bu ürünlerin içeriği kafanızı karıştırıyorsa evde kendiniz de kurabiyenizi ve kekinizi yapabilirsiniz. Lakin bazı ürünleri evde yapmak mümkün olamıyor. Bu ürünlerin tüketilmesi sakıncalı değildir ama uygun miktarlarda alınması gerekir.

Ara öğünlerde atıştırma yapılması alışkınlık halindedir. Fakata yenilen çikolata ve bisküviler bir yerden sonra sizlere kilo aldırmaya başlamaktadır. O yüzden bu gibi yiyeceklerin light olanları üretilmeye başlanmıştır. Bu sayede sağlığınıza zarar vermeden kilo vermiş oluyorsunuz. Bu ürünler Türk gıda kodeksinin toplam enerjileri %25’i kadar azaltılmış ürünleridir. Şekeri ve yağı sınırlı olup, posası yükseltilmiştir. Kalorisi kısıtlanırken posa miktarı sayesinde tokluk hissi yaratılmıştır. Kalori kısıtlaması sayesinde daha hızlı kilo vermiş olacaksınız. Sağlık sorunu olmayan kişilerin dışarıdan şeker almalarına ihtiyaç yoktur. Vücut bu şekeri alınan besinleri parçalayarak karşılayacaktır. Sadece dikkat edinilmesi gereken nokta bu ürünleri fazla tüketmemektir. Fazla alınan ürünlerdeki kalori artacağı için kilo almanıza da destek olacaktır. O yüzden tüketiminize sınır koymanız gerekmektedir. Tatlandırıcıların kanser yapma riskine gelince, araştırmalar bunu kanıtlamış ve tatlandırıcıların kanser yapmadığına dair bulgular kesinleşmiştir. Light ürünlerin ise yağ azaltıldığı için besin öğelerinde kayıp olmayacağından dolayı 5 yaş üzeri kişiler rahatlıkla tüketebilir. Kilo verme sürecinde kalori alımına dikkat edilmelidir.

Diyet ürünlerinden olan mısır gevrekleri 2 kaşık ve yağsız süt ile tüketilmelidir. Fazlası kilo vermenize engel olacaktır. Aynı zamanda meyveli yoğurtlar ve light sütlerde belli bir miktar alındığında faydası olur. Fazlası her zaman sağlığa ve kilonuza zarardır. Yapay tatlandırıcıların kullanılması sakıncalıdır. Kontrollü tüketim halinde günlük şeker alımını düzenleyebilir. Kilo verme amaçlı diyabet tatlıların tüketilmesi, kilo verme programınıza zararlı olacaktır.

evde ek iş