info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Diyet ve beslenme nedir?

Diyet ve beslenme nedir?

Diyet denilince akla “şekersiz” zayıflama yöntemi gelmektedir. Peki ne kadar doğrudur? Diyet günlük tüketilen gıda ve içeceklerde, kontrollü uygulanan, uzman tavsiyeleri ve diyetisyenler tarafından sağlıklı beslenme için oluşturulan, doğru beslenme sistemidir.

Diyet adına birçok yazı ve makale okuyorsunuz, sağlıklı diyet ve sağlıksız diyet yazıları içerisinde hangisini yapacağınıza karar veremiyorsunuz. Diyet hakkında bilgisi olmayan sitelerin yaptığı yorumlar ile diyet yapmak ne kadar sağlıklı olabilir? Bugün sizlere sağlıklı diyet için 23 ipucu vereceğiz.

Hızlı yağ yakma için uygulamanız gereken bazı diyet yöntemleri vardır. Diyetleri kesinlikle bir diyetisyen tavsiyesine uyarak yapmanızda fayda var.

Saat dilimlerine ayırarak diyet yapma

Diyet yaparken dikkat etmeniz gereken önemli unsur 3 saatte bir ara porsiyonlar ile beslenmek olacaktır. İştahınızı kapatma için minik porsiyonlar halinde 3 saatte bir beslenebilirsiniz. Burada uygulanan teknik sürekli yağ yakmak için gereklidir. Porsiyonlar ve yemeklerde dikkat etmenizi gerektirecek bazı unsurlar vardır. Diyet yemekleri içerisinde kızarmış tavuk, pastırma ve kırmızı et’e dikkat etmeniz gerekmektedir.

Yağsız protein diyeti

Diyetler arasında en bilinen diyet çeşididir. Uygulamanızı tavsiye ettiğimiz diyet yönteminde, yağsız protein ve un ve şeker ürünlerinden kaçınarak yapılan diyettir. Ekmek tüketimi kesilmesi gerekmektedir. Diyet karbonhidrat yakmayı içeren bir diyet yöntemi olduğundan dolayı, yağ yakmanızı kolaylaştıracaktır. Karbonhidrat tüketimi az olduğu için hızlı yağ yakmanızı sağlayacaktır.

Mutlu yaşam diyeti

Sağlıklı bir yaşam için oluşturulan düzenli beslenme diyetidir. Diyet yapan kişi tarafından oluşturulan düzen ve kurallar ile beslenme takvimi olarak ta adlandırabiliriz. Mutlu yaşam diyetinde hızlı kilo vermek için diyet yapılmamaktadır. Sürekli ve düzenli beslenme ile ömür boyu yapılan diyet yöntemidir.

Kan Grubu Diyeti

Diyet yaparken kan grubunuza göre beslenmeniz çok önemlidir. Diyetisyen yardımı işte bu noktada devreye girmektedir. Diyetisyenler tarafından yapılan analizler sonucunda kan grubunuza göre “A, B, AB, O” farklı kan grupları, farklı proteinleri tüketmektedir. Yanlış gıdalar ile beslenme durumunda, hazımsızlık, şişkinlik ve metebolizmanın yavaşlamasına neden olmaktadır. Yanlış beslenmenin devam etmesi durumunda, ciddi hastalıklarla karşılaşmak mümkündür. Kan grubu diyeti ile kan grubunuza göre beslenme planı çıkarılarak beslenmeniz gerekmektedir.

Lahana Çorbası Diyeti

Lahana çorbası diyeti, bilinen diyetler arasında gelmektedir. Diyeti yapmak biraz sıkıcı gelebilir. 1 hafta süresince lahana çorbası içerek yapılan diyet yöntemidir. Lahana çorbası diyeti ile 1 hafta içerisinde 1 ila 3 kilo arasında kilo vermeniz mümkündür. Tek diyet çeşidi olarak yapılmasını uzmanlar tavsiye etmemektedir. Mutlaka farklı beslenme planları ile desteklenmesi gerekmektedir.

Organik Beslenme Diyeti

Günümüz şartlarında aşırı hormonlu ve sahte protein ve bol şeker içeren sağlıksız ürünler yaygınlaşmış durumdadır. Organik beslenme diyetinde, tarladan evinize gelen kimyasal ilaçlar kullanılmadan üretilen meyve sebzeleri tüketmek olacaktır. Marketlerde gıdaların üzerinde organik logolarını görebilirsiniz, beslenmede dikkat edilmesi gereken önemli bir unsurdur.

Düşük karbonhidrat Detoksifikasyon diyeti

Düşük karbonidrat içeren besinler ile yapılan diyettir. Karaciğer metebolizmasını arttırarak, vücut ısısını yukarı çekerek hızlı yağ yakma olarak kullanılan yöntemdir. Uygulanan diyet ile kalça, bel, selülit ve karaciğer temizleme işlemi yapılmaktadır.

Fransız Kadın Diyeti

Fransız kadınlara göre diyet yapmak düzenli ve planlı beslenmekten geçmektedir. Kısıtlayıcı diyet tekniklerinden uzak olan bu sistemde kalori hesaplayarak ve öğün atlamadan beslenmek gerekmektedir.  Diyette tek dikkat edilmesi gereken, kalorisi fazla olan yiyeceklerden uzaklaşmak.

Greyfurt Diyeti

Uygulanması son derece basit olan bir diyettir, her öğünde greyfurt suyu veya greyfurt tüketilerek yapılmaktadır. Tükettiğiniz baharatlı, soslu ve yağlı gıdaları parçalamak için kullanılmaktadır.

evde ek iş