info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Diyet Yaparak Zayıflayamıyor musunuz?

Diyet yaparak zayıflayamıyor musunuz  sebebi bu olabilir; su içsem yarıyor, bir türlü kilo veremiyorum metabolizmam yavaş çalışıyor gibi yakınmalarla diyetisyenlere gidenlerin sayısı her geçen gün artmaktadır. Bu kişiler bir çok kez bilinçsiz olarak diyetlere başlamış her defasında daha fazla kilo alarak hayatlarına devam etmişlerdir.

Diyet Yaparak Zayıflayamıyor musunuz?

Peki nedir bu metabolizmam yavaş çalışıyor durumu ? Metabolizma diyette yada günlük yaşamda alınan besinlerin sindirilme hızında kullanılan enerji demektir. Yediklerinizi geç sindiriyorsanız metabolizmanız geç çalışıyor demektir. Aldığımız kaloriler yaktığımız kaloriden fazla olması durumu kilo artışını sağlıyor. Diyet yapmak  için en uygun zaman kendinizi gerçekten hazır hissettiğiniz zamandır. Aksi halde yapılan diyetlerle vücut bir yapboz gibi dengesini bozuyor ve zamanla metabolizma daha yavaş çalışmaya başlıyor. Diyet yapıyorum ama kilo veremiyorum yakınmasının en büyük cevabı metabolizmanızın yavaş çalışmasıdır.  Metabolizma ile ilgili bilinmesi gerekenleri öğrenerek daha sağlıklı bir yaşam elde edebilirsiniz. Metabolizma hızını etkileyen faktörler şunlardır;

Yaş ve Cinsiyet

Gelişme ve büyüme döneminde vücut daha fazla enerji harcadığı için metabolizma daha hızlı çalışır. Yaşın ilerlemesi ile birlikte bu hız %2 oranında düşüş gösterir ve ileri yaşlarda alınan kiloların verilmesi daha yavaş olur. Erkeklerin metabolizma hızı kadınlar yüksektir.

Stres

Stres durumunda vücuttan salgılanan kortizol hormonu iştah açarak yeme eğilimini yükseltir. Stresle baş etmeyi öğrenmek gerekmektedir başarılı olunamazsa kilo alımının da önüne geçilmeyecektir.

Ateşli Hastalıklar

Ateşli hastalıklarda metabolizma hızı ateşe bağlı olarak artış gösteririr hastayken zayıflamış görünmenin nedenlerindendir.

Uyku Durumu

Uyku düzenini sık sık dile getirilmesinin nedeni uyku içinde metabolizma hızının çok düşük olması dır. Gece yemek yeme sonrasında uyuma kilo artışına neden olmasının faktörü yenilen yemeğin sindirilmeden yağ olarak vücuda karışmasıdır.

Uzun Süre Aç Kalmak

Yapılan en büyük yanlışlardan biri aç kalmaktır. Aç kalarak zayıflamak kısa süre içinde bağışıklık sistemini durdurarak kronik hastalıklara yakalanmaya ve ya yakalanma oranını artırmaya neden olmaktadır. Aç kalmadan 6 öğün beslenerek sağlıklı kilo verilebilir.

Genetik Yatkınlık

Aile içinde kilolu bireyler varsa kilo almak daha kaçınılmaz oluyor. Vücutta yağ birikimi büyük ölçüde genetik yatkınlıkla alakalıdır. Göz rengi , boy gibi faktörler gibi.

Kan Değerleri Ölçümü

Eğer kişi diyet yapıyor ve kilo veremiyorsa kan değerlerine bakılıp tiroit,kortizon,insülin,böbrek üstü bezleri gibi değerler ölçülüp kilo verme sürecini engelleyen değer düşüklüğü veya fazlalığı varsa tedavi yoluna gidilmelidir.

Doğru Zamanlama

Gün içinde 3 ana öğün 3 ara öğün yapmak kilo vermenin kabul edilir en iyi yöntemidir. Sabah kahvaltı yaptıktan sonra öğle öğününü atlayarak aç kaldım kilo veririm diyorsanız yanılıyorsunuz asla kilo veremezsiniz. Vücutta kaybolan yağ değil kas dır.

Hareketlilik Durumu

Gün içinde oturarak iş yapmaktayız hareketsiz yaşam kilo almamızı yoğunlaştırmaktadır. Evde olanlar için 4 duvar içinde hareket etmek , alışveriş yapmak yada temizlik yapmak yorulsak ta bedenimiz bu hareketin egzersiz olduğunu kabul etmiyor. Bu yüzden günde en az 30 dakikanın altında olmamak şartı ile açık havada yürüyüş yapmak gerekmektedir.

İhtiyacın Olduğu Besinler Tüketiliyor mu ?

Diyetinizi yapıyorsunuz ama kilo veremiyorsanız tükettiğiniz besinlerin vücudun ihtiyacı olup olmadığını araştırarak ihtiyacınız olan besinleri tüketerek daha hızlı kilo vermeniz mümkün. Örneğin kepekli ekmek tüketiyorsunuz belki de vücudunuz buna tepki veriyor.Metabolizmanıza uygun besinleri seçerek daha sağlıklı kilo verebilirsiniz.

Diyet yaparak zayıflayamıyor musunuz bunun için vazgeçmeden hatanın nerede olduğunu öğrenin ve diyetinize devam edin.

evde ek iş