info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Diyet yaparken doğru bilinen yanlışlar

DİYET VE DOĞRU BİLDİĞİNİZ YANLIŞLAR

Kilo vermek isteyen birçok kişi işinde uzman bir diyetisyene görünmenin en sağlıklı ve güvenilir yol olduğunu bildiği halde yine de kulaktan dolma bilgilere takılmadan edemez! Bu kimi zaman insanların daha kolayına gelir kimi zaman da başkalarının fikirlerinden kolay etkilendikleri için işe yarayacağı düşünülür. Diyette doğru bilinen yanlışlar aslında çok da yabancı olmadığımız noktalardır. Bunlardan en çok konuşulanı ekmek yiyince kilo alınacağı saplantısıdır. Gerçek şu ki oturup her öğün 1 ekmek yemedikçe ekmeğin kilo aldırması gibi bir durum söz konusu değildir. Ekmeğin içinde bulunan karbonhidrat sayesinde vücut kendini güçlü hisseder ve doyduğunu anlar. Özellikle çok tahıllı ekmeğin diyet listenizde bulunmasında fayda vardır.

Diyet yaparken doğru bilinen yanlışlar neledir?

Bir diğer söylenti ise, limonlu ya da sirkeli su içmenin kişiyi hızla zayıflattığıdır. Bu içecek elbette dozu aşmadıkça zararlı değildir. Özellikle sabahları içilen ılık bir bardak limonlu su bağırsak yumuşatıcı bir özelliğe sahip olduğundan vücuttaki şişkinliği atabilir. Diyette doğru bilinen yanlışlar arasında neredeyse başı çeken bu madde sadece düzenli egzersiz yapıldığı zaman işe yarayabilir. Bol sıvı tüketmek ve özellikle diyet yaparken vücudu susuz bırakmamak en sağlıklı yöntemlerden biridir. Bunun haricinde suyunuza limon sıkmak ya da sirke dökmenin size çok fazla bir getirisi olmayacaktır. Hatta midesi hassas olanlar için bu yöntem kimi zaman rahatsız edici de olabilir.

Diyet esnasında yapılması gereken diye bilinip yine yanlış bir uygulama olan öğün atlama ise, yapılacak en son uygulama bile değildir. Diyette doğru bilinen yanlışlar arasında ne yazık ki başı çeken faktörlerden biri olan öğün atlamak, sizleri zayıflatmaya yaramayacağı gibi aksine gün içinde daha çok acıkmanıza sebep olacak ve daha fazla yemek tüketmenizi sağlayacaktır. Öğün atlamanız sonucu en fazla 1 saat dayanabileceksiniz ve karnınız yine acıkmaya başlayacak, bunun sonucu olarak iki kat daha fazla yemek yeme ihtiyacı hissedeceksiniz. Vücut tıpkı bir makine gibidir. Yakıt aldıkça ve işlendikçe çalışır. Öğünleri doğru ve sağlıklı bir düzende uygulamanız metabolizmanızın daha hızlı çalışmasını sağlar ve yağ yakmanızı kolaylaştırır.

evde ek iş