info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Diyet Yaparken Ekmeği Tamamen Kesmeli miyiz?

Diyet yaparken ekmeği tamamen kesmeli miyiz programa başlayacakların en çok merak ettiği konudur. Türk milleti olarak ekmeğe çok düşkünüz bir yemeğin suyuna ekmek banarak yeme menemen gibi neredeyse milli yemeğimiz haline gelen gıdayı ekmek banmadan yememek neredeyse imkansız. Bu kadar çok ekmeğe düşkün olduğumuzdan diyetler ekmek kısıtlamaları ile dolu olduğu için yapılmaz. Ekmek yemeden karnımız doymaz mantığı tamamen yanlıştır. Diyet listeleri sağlıklı ekmek tüketimine destek vermektedir.

Diyet Yaparken Ekmeği Tamamen Kesmeli miyiz?

Diyet yaparken ekmek tüketimi özellikle beyaz ekmek kilo aldırır ve o kiloları vermek sizler için oldukça zorlaşır. Diyet yaparken ekmeği tamamen kesmektense tam buğday,çavdar ekmeği gibi sağlıklı ekmek tüketimi kilo vermede oldukça önemlidir. Ekmeğin ham maddesi olan buğday un yapılırken kabuk ve özü atıldığı için geriye nişastası kalır ve buda beyaz un olarak sofralarımıza gelir. Nişasta yoğunlukta olduğu için kilo aldırır bunun yerine esmer ekmek sınıfına giren ekmekleri tüketmek hem sağlığımız hemde kilo vermemizde oldukça faydalıdır. Diyet yaparken hiç yememek mantığı hiç bir besinde mantıklı değildir. Hazır gıdalar ve fast foot çeşitleri hariç. Kilo vermeyi planlayan bir kişinin ilk amacı sağlıklı ve düzenli beslenme alışkanlığı ile kalıcı ve doğru kilo vermeyi hedeflemek olmalıdır.Bu sebeple ekmeğin bırakmadan çeşidini değiştirerek diyete devam etmelidir. Kişinin kilo ve yaşına bağlı olarak 8 dilime kadar tüketilebilir besindir. Tabi sağlıklı ekmek sınıfına giren bu esmer türlerinin fazla tüketilmesi de kilo aldıracak besin olduğu unutulmamalıdır. Diyetisyen size günde kaç dilim yiyeceğinizi zaten söyleyecektir.  Özellikle diyabet,tansiyon ve kalp gibi kronik hastalıkları olanlar daha fazla posaya ihtiyaç duyduklarından kepekli ve tam buğday grubunu yemesi gerekmektedir. Ekmeği tamamen bırakacak tek grup çölyak hastalarıdır. Unun içeriğinde bulunan glüten den dolayı  hiç tüketmemeleri gerekmektedir. özellikle diyabet hastalarında ekmeği tamamen kesmek yanlıştır. Kan şekerinin hızla düşmesi ve çıkması gibi durumların önüne geçmek için sağlıklı karbonhidratlardan tüketmek gerekir enerjiye dönüşmesi için. Yemek istemediğiniz durumlarda 3 yemek kaşığınıza denk gelecek bulgur pilavı tüketebilirsiniz. Hatta ekmek ve pilav yemek istemediğiniz zamanlarda çorba ile açlığınızı giderebilirsiniz.

Tam Tahıllı Ekmeklerin Faydaları

Özellikle tam tahıllı olanların faydaları oldukça fazladır. Bu ekmekleri sadece zayıflamak için değil sağlıklı ve uzun yıllar yaşamak için tüketmelisiniz. Sağlığımız için gizli bir hazine olan ekmeğin faydaları;

  • Çiğneme durumu beyaz ekmeğe nazaran daha zor olduğundan hem daha çok çiğnemiş hemde kısa sürede doygunluk sağlamaktadır
  • Maya ve posa açısından sindirim sistemimizin düzenli ve sağlıklı çalışmasını sağlar
  • Stresi azaltır ve depresyona girmeyi önler
  • Kolesterol içermez kolesterol düzeyinde yardımcıdır
  • Mide dostu bir besindir
  • Kan dolaşımı bozukluğuna iyi gelir
  • Tok tuttuğu için kilo verdirmeyi sağlar
  • Kolon kanserine karşı koruyucudur ve hemoroid oluşumunu engeller
  • Ekonomik yönden bedenin enerji gereksinimi sağlar
  • Antioksidan açısından zengindir

Karbonhidrat kaynağı olan ekmeğin sindirimi ağızda başlar ve mideye indikten sonra beyne en hızlı tokluk sinyalini gönderen besindir. Öğünlerde bir parça ekmeği çiğneyerek başlamanız kısa sürede doymanızı ve daha az yemenizi sağlayacaktır.

evde ek iş