info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Diyet Yaparken Enginar Sofralarınızı Süslesin!

Diyet yaparken enginar sofralarınızı süslesin yenilmek için ekildiği bilinen en eski sebzelerden biridir. İlk olarak Etiyopya’da yetiştirildikten sonra Mısırlı tüccarların Avrupa’ya götürmesi ile burada yetiştiriciliğine başlanılmıştır. Bu bitkinin yaprakları Antik Yunan ve Roma’da sindirime iyi geldiği için tüketilmiş Avrupa’da ise soylu bir bitki olarak kabul edildiği için Kraliyet sofraları ve özel misafirlerin sofralarında pişirilmiştir.

Diyet Yaparken Enginar Sofralarınızı Süslesin!

Diyet yaparken enginar ile sağlıklı bir beslenme yaparken hemde Avrupa’da ki gibi bu sebzeyi yemek için zengin olmak gerekmiyor. Enginarın yaprakları alternatif tıpta safra sökücü, karaciğer rahatsızlıkları ve idrar söktürücü olarak kullanılmaktadır. Sindirime yardımcı olması, karaciğerin temizlenmesi, vitamin ve mineral bakımından zengin olması diğer faydalarının arasındadır.

Yüksek oranda besin lifi içeren enginar bağırsak hareketlerini düzenleyerek diyet yaparken sık karşılaşılan kabızlık sorununu ortadan kaldırır. Demir bakımından zengin olan enginar kansızlık tedavisinde  de önerilen sebzelerden biridir. 1 orta boy enginar günlük demir ihtiyacının % 10 oranını karşılayacak kadar demir içerir. Yaygın olarak görülen splastik kolon rahatsızlığında enginar bu hastalığın belirtilerinin kontrol altında tutulması için tavsiye edilir.

Enginarın yaprakları safra akışına uyarak karaciğerin toksinlerden arınmasına yardımcı olur. Kandaki kolesterolün düzenlenmesine de oldukça faydalıdır. Enginar yapraklarının idrar söktürücü etkisi olduğundan fazla suyun vücuttan atılmasını sağlar. İdrar söktürücüler ile birlikte kullanılması önerilmez vücudun fazla su tüketmesine neden olur. Reflü, şişkinlik, bulantı kusma gibi sorunları hafifletici etkiside mevcuttur.

Enginar Nasıl Hazırlanmalı?

Enginarın en içi kalbi denilen kısım zeytinyağı ile soğuk hazırlanabilir. Enginarı sadece lezzeti için değil de sağlıklı olduğu için tüketiyorsanız yapraklarını da yemelisiniz. Bütün olarak aldığınız enginarın yapraklarını ve uç kısmını makas veya bıçakla ayırın. Bütün olarak sığabilecek tencereye koyun ve çok az tuz ekleyerek 45 dakika kadar orta ısıda pişirin. Pişirirken tencerenin kapağını kapatmayın rengi kararır. Yeterli haşlanma yapıldıysa yapraklar çok kolay şekilde ayrılacaktır. Haşlanmış yaprakları yoğurtla karıştırarak farklı bir lezzet yaratabilirsiniz.

Zeytinyağlı Diyet Enginar Tarifi

6 adet enginar

1 adet havuç

1 adet patates

1 su bardağı haşlanmış bezelye

1 adet soğan

Zeytinyağı

Limon, tuz, 1 su bardağı su

Hazırlanışı

Havuçları minik küpler doğrayın ve haşlamaya bırakın yumuşamaya başlayınca aynı şekilde doğranmış patatesi de ekleyerek yumuşayana kadar pişirin. Çok fazla pişirmeyin. Soğanlar doğrandıktan sonra zeytinyağı ile pembeleşene kadar kavrulur. Üzerine patates havuç ve bezelye eklenir ocaktan alınır. Enginarlar limon ile ovularak tencereye dizilir üzerine hazırlanan sebze karışımı dökülür zeytinyağı gezdirilir. 1 su bardağı sıcak eklenerek tencerenin kapağı kapatılır ve enginarlar yumuşayana kadar pişirilir. Soğuduktan sonra servis yapılır.

evde ek iş