info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Diyet Yaparken Karşılaşılan Hatalar

Diyet Yaparken Karşılaşılan Hatalar

Birçok kişi diyet yaparken ufak ve kusursuz gördüğü gıdaları yerler. Bunun yanında diyete eksi puan veren davranışlarda bulunurlar. Diyet yapmak, kurallarını bilmediğiniz sürece sizin için çok zor bir hale gelecektir. Diyet içerisinde yaptığınız hataların hata olduğunu anlamadığınız süre içerisinde bu şekilde devam edeceksiniz. Peki, bu hatalar nedir?

Diyet Yaparken En Çok Karşılaşılan Hatalar Nelerdir?

  1. Düzensiz uyumak metabolizma hızınızı düşürür. Bu nedenle uyku düzeninize dikkat edin. Ayrıca metabolizma uyurken en yüksek çalışma haline ulaşır.
  2. Başkasının diyetisyeninin kişiye verdiği diyet listelerini asla uygulamayın. Kendi diyetisyeninizin size özel hazırladığı diyet listesini uygulamalısınız. Başkasına yarayan yiyecek sizde kilo yapabilir. Buna ancak diyetisyeniniz karar verebilir.
  3. Asla çiğnemeden yutmayın ve büyük lokmalarla beslenmeyin. İyice çiğnemeden yuttuğunuz yiyecekler midenizde hazım sorunu yaratır. Mide yiyeceği hazmedemediği zaman ise gaz ve şişkinlik durumu oluşur. Bu sebeple küçük lokmalar alın ve güzelce çiğneyin.
  4. Su içse yarıyor diye bir tabir vardır. Kendinizi bu olaya asla şartlamayın. Çünkü bu şekilde beyine kilo alma sinyali yollarsınız. Fazla yemeseniz bile kendinizi kilo alacağınıza inandırdığınız için alırsınız.
  5. Aç kalarak zayıflama diye bir şey yoktur. Aç kaldığınız zaman beyine açlık sinyali gider ve beyin gelen her besini depo eder. Bu nedenle de vücutta yağ depolanır. Aç kalarak ancak kendinizi yıpratırsınız. Düzenli beslenme programı ile diyet yapmanız gerekmektedir.
  6. Su içmek en önemli harekettir. Su, bedeninizden toksinleri arındırır. Sindirim sisteminizi düzenler ve aynı zamanda metabolizmanızı hızlandırır. Bu nedenle diyet yaparken su tüketiminiz minimum seviyeyi geçmezse iyi bir sonuç alamayabilirsiniz.
  7. Düzensiz saatlerde yemek yemeniz sizi olumsuz etkileyecek bir şeydir. Bu nedenle her gün yemek saatlerinizi aynı tutmaya çalışın.
  8. Her gün tartılmayın. Her gün tartıldığınızda kilo verme süreciniz zorlaşır. Eğer tartıda istediğiniz kilo göremezseniz veya kendinizi kilo almış olarak görürseniz tüm motivasyonunuz düşer. Bu yüzden en doğru tartılma zamanı aylık olandır. Eğer çok merak ediyorsanız haftalık olarak da tartılabilirsiniz. Çünkü vücudumuzun bir günü bir gününü tutmaz. Ödem toplamış olabilirsiniz ve bu da tartıya fazla kilo olarak yansır. Yani; sık sık tartılmayın.
evde ek iş