info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Diyet Yaparken Lifli Yiyecek Tüketimi

Diyet yaparken lifli yiyecek tüketimi bağırsak enzimleri tarafından sindirilmeyen böylelikle tok kalma süresini uzatarak fazla yemenin önüne geçen bir durum olduğundan oldukça önemlidir. En çok lif içeren besinler ile beslenmek diyet yapanların en önemli yardımcılarından biridir. Diyet yaparken kalorisi düşük aynı zamanda tok tutan besinler tüketmek gereklidir.

Diyet Yaparken Lifli Yiyecek Tüketimi

Diyet yaparken ne kadar fazla lifli yiyecek tüketilirse kilo verme o kadar hızlanacaktır. Besin lifleri suda çözünen veya suda çözünmeyen olarak ikiye ayrılır. Suda çözünen liflerin kan şekerini dengede tutması, kötü kolesterolü düşürmede yardımcı olan lifleridir. Suda çözünmeyen lifler ise bağırsak sorunları, sindirim sistemi sorunlarında oldukça ekilidir. Gün içinde alınan kalori miktarına göre lifli besinler alınmalıdır. Örneğin bir erkek günde 2000 kalori alıyorsa alması gereken lif miktar 30 kaloridir.

Suda çözünen lifler adından da anlaşıldığı gibi bağırsakta çözünerek jel benzeri bir maddeye dönüşür. Bu jel benzeri madde sindirim sistemini yavaşlatarak tokluk hissinin uzamasını sağlar. Yemeklerden sonra gelen kan şekeri dalgalanmalarının önüne geçerek tatlı isteğini ortadan kaldırır.

Lifli Yiyecekler Nelerdir?

Günlük alınan 1000 kalori için alınması gereken lif 14 gr dır. Her gün 2000 ile 25000 kalori alan bir kişi için 30 35 gr alınması gereklidir. Sizde damak zevkinize göre bol seçenekli bir listeden istediğinizi seçerek tüketebilirsiniz.

Tam Tahıllar

Yulaf tahıl grubundan suda çözünür özelliği ile en zengin olanıdır. Özellikle diyet yapanların ara öğün ve kahvaltılarda en sık tükettiği yiyecekler arasındadır. Kahvaltıda yiyeceğiniz yarım su bardağı pişmiş yulaf kepeği veya yulaf ezmesi günlük lif ihtiyacının önemli bir kısmını karşılamaktadır. Yulafla birlikte taze meyve tüketmekte lif oranını artırıcı etkiye sahiptir.

Meyveler

Kuru erik, elma ve narenciye gibi meyveler yüksek oranda çözünür lif içermektedir. Şeftali, armut, muz da lifli meyveler arasındadır. Son dönemlerde oldukça fazla tüketilen avokado meyvesi çok büyük bir lif deposudur. Kayısı, böğürtlen, çilekte diyet listenize ekleyeceğiniz lifler arasındadır.

Sebzeler

Suda çözünen lifli sebzeler listesi çok geniş olmasada brokoli, Brüksel lahanası, havuç gibi lifli sebzeler kalp ve sindirim sistemi için iyi sebzeler arasında gösterilmektedir.

Şalgam, pancar, havuç gibi sebzeler suda çözünmeyen lifler arasındadır. Besin lifinin sağlık üzerinde etkileri oldukça önemlidir. Düzenli olarak her iki tür lifleri tüketenlerin tüketmeyenlere göre kalp damar hastalıkları, diyabet ve obezite gibi rahatsızlara yakalanma oranları daha düşüktür. Kısaca lifli gıdalar ile beslenen kişilerin yaşam kaliteleri ve yaşam süreleri daha uzun oluyor. Bu tarz besinler vitamin ve mineral içeriklerinin fazla olması sebebi ile genel sağlığımız üzerinde de oldukça etkilidir. Kısa sürede çok yüksek miktarda lif tüketmek gaz, şişkinlik, karın kramplarına neden olabilir. Lifleri beslenme listenize yavaş yavaş dahil etmek bu yan etkilerden korunmanız açısından oldukça önemlidir.

evde ek iş