info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Diyet Yaparken Pekmez Tüketilir mi?

Pekmez diyet yaparken tüketilir mi sorusu çoğu kez merak edilmiş bir sorudur. İçerdiği yüksek oranda şeker itibarı ile diyetlerde tercih edilmemektedir. Fakat bilinmesi gereken şey pekmezin diyetisyen önerisi ile tavsiye edilen miktarda alınması kilo aldırmaz aynı zamanda sağlığınız açısından oldukça faydalı bir besindir.

Diyet Yaparken Pekmez Tüketilir mi?

Her ne kadar kış aylarında tahin-pekmez ikilisi sofralarda olsa da yeterince benimsenmemiş bir gıdadır. Keçi boynuzu, üzüm, dut ve hurma dan yapılan pekmezin faydaları sayılmayacak kadar çoktur. Pekmez çeşitleri içinde en çok tercih edilen üzümdür fakat son zamanlarda organik keçi boynuzu popüler olması nedeni ile birinci sırayı almıştır. Özellikle kışın soğuk algınlığı dönemlerinde çocuk yaşlardan beri annelerimizin en büyük yardımcısıdır. Çocuk yaşlarda pek sevilmeyen pekmez ileri yaşlarda mutfaklarımızda olmazsa olmazdır. Bebekler devamlı gelişme ve büyüme gerçekleştirdikleri için büyümelerine yardımcı olan besinleri tüketmeleri önemlidir. İlk 6 ay bebekler için anne sütü önemlidir fakat 6.ay itibarı ile ek besinlere geçiş yapılmaktadır. Çocuk doktorunuzun önerdiği miktarda bebeğinize 6. aydan sonra vermeye başlayabilirsiniz. Diyet yaparken hızla düşen kan şekeri ve enerji ihtiyacı için pekmez tüketimi aslında çok önemlidir. İştah kapatarak tatlı krizlerinin önüne geçmiş olacaktır. İçerdiği yüksek orandaki demir ile adet dönemi sonrası kadınlar için demir takviyesi yapacak ve enerji kaybının önüne geçecektir. 1 yemek kaşığı ortalama 60 kaloridir ve günlük bir yemek kaşığı tüketilmesi diyet için sorun teşkil etmez. İçerdiği vitamin, mineral ve organik birleşimler açısından çok sağlıklı bir besindir.

Pekmezin Faydaları

Üzüm, dut, keçi boynuzu ve hurma en sık tercih edilenler arasındadır.Yüksek oranda kan yapıcı özelliği ile tüketilmektedir. Fakat bir çok hastalığa şifa etkisi olan bu yararlı besini tüketmek için bir çok nedeniniz var. Bağışıklık sistemi güçlendirici etkisi ile kış aylarında en çok tüketilen besindir. Öksürüğü keserek balgam söktürücü ve iltihap giderici gibi etkili faydaları mevcuttur.

  • Kan dolaşımını düzenleyen pekmez karaciğer rahatsızlıkları tedavi sürecinde önemli bir yardımcıdır. Sigara içenlerde karaciğer ve akciğerlerde meydana gelen hasarlarda onarıcı etkisi vardır.
  • Düzenli pekmez tüketimi kanser başlangıcını engellemektedir. Bu yapılan bir çok araştırma ile kesinleşmiştir.
  • 1 yemek kaşığı pekmez yüksek oranda antioksidan içerir. Ve serbest radikaller ile savaşır. Böylelikle hastalıklara karşı koruyucu kalkan görevi görür.
  • İçerdiği karbonhidrat ve yağlardan dolayı enerji ihtiyacını karşılar. Demirde enerjinin depolanmasını sağlar.
  • Demir,kalsiyum ve potasyum yönünden olduğundan dolayı kemik sağlığını koruyucu etkisi mevcuttur.
  • Vitamin, mineral bakımından zengin olduğu ve az kalori içerildiği için diyet yaparken pekmez tüketilebilir.
  • Mide ağrılarını yatıştırıcı etkisi vardır.
  • Pekmezin faydaları yanında hazırlanma aşısında hijyen koşullarına uyulmadığı takdirde faydadan çok zararlıdır denilebilir.
evde ek iş