info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Diyet Yaparken Su Neden Önemlidir?

Diyet yaparken su neden önemlidir; herkes diyette suyun önemli olduğunu bilmektedir 2 lt tüketilmesi gereken miktar bile gözümüzde büyür ve su tüketmekten kaçınırız. Kilo vermede ucuz ve çok etkili olan suyu tüketmek için biraz çaba göstererek etkili ve hızlı zayıflamak gerçekten mümkündür.

Diyet Yaparken Su Neden Önemlidir ?

Diyet yaparken su neden önemlidir sorusunu cevaplayarak diyet yaparken daha bilinçli olmanıza yardım edeceğiz. Fazla kilolarınız var ve diyetisyen e gittiniz tüm tetkiklerinizin sonunda bir liste oluşturuldu her diyetisyen mutlaka listeye 2 ile 2,5 lt arasında su tüketmenizi mutlaka belirtecektir. Zaman zaman açlık hissi olmadık saatlerde bastırır peki aslında aç değil de susuz olabileceğinizi hiç düşündünüz mü? Su tüketim alışkanlığınız var ise açlık krizleri neredeyse hiç oluşmaz içilen her bir bardak su mideye doygunluk hissi vererek tokluk süresini uzatır. Su içiyorum ama zayıflayamıyorum diyorsanız unutulmamalı ki su tek başına kilo vermede yeterli değildir. Bol su tükettiğiniz halde hemde diyet yapıyor ve hala kilo veremiyorsanız yanlış giden bazı durumlar olabilir. Diyet yapıyor olsanız bile stresli üzüntülü zamanlarda ilk iş buzdolabının önüne geçmek oluyor , bu zamanlarda içilecek bir bardak su endorfin hormonunun işlevini bloke ederek açlık hissinin kaybolmasına neden olur. Kısaca açlık hissettiğiniz zamanlarda 1 bardak su için.

Günlük su ihtiyacınız belirlenmesi yaş,kilo, meslek ve yağ durumunuza göre belirlenir. Diyetisyeniniz sizin için yeterli olacak miktarı ayarlayacaktır zaten. Su insan yaşamı için oksijenden sonra gelen en önemli ihtiyaçtır. Kişi yemek yemeden haftalarca yaşamını sürdürebilir fakat susuz bir iki gün gibi kısa sürelidir.İnsan bedeninin % 75 i sudur.

Kanın ; %92 si

Kemikler;%22

Kas ve beyin ;%75 i sudan oluşmaktadır. Bu durumda su hayati önem taşıyan ikinci ögedir. Ayrıca su içerisinde barındırdığı mineraller ile vücudun ihtiyacı olan enzimlerin alınmasını sağlar. Vücudun su kaybı nasıl oluşur;

 • İdrar ile  1500
 • Deri ( ter) ile 500
 • Dışkı ve solunum ile 300 ml  toplamda 2.5 lt yakın su kaybı gerçekleşir. Bu kaybın tamamlanması için en az 2 lt su tüketmek gerekmektedir.

Suyun Organlar Üzerindeki Etkileri

Bütün organların görevini yerine getirmesi için gerekli olan tek şey sudur. Su tüketiminin en aza indiği zaman kronik rahatsızlıklar meydana gelmektedir. Bunlar şunlardır;

 • Su tüketilmediği zaman böbrekler durma noktasına gelmektedir. Vücuttaki zararlıların süzme yolu atılmasını sağlayan organ böbrek tir. Kronik böbrek hastalıkları taş,kum oluşur ve yaşam kalitesini düşürür.
 • Böbrekler çalışmadığı için karaciğer bu görevi üstlenir kendi görevini ihmal eder ve yağ yakma işlemini yapmaz.
 • Bu durumda kilo vermek yerine hızlı bir şekilde kilo alma olayı başlar. Kalorisi olmayan ucuz olan su yağ yakmada en etkili yöntemdir. Diyet yaparken su neden önemlidir sorusunu açarak suyun insan vücudunda neden önemli olduğuna birlikte göz atalım.

Suyun İnsan Bedenindeki Önemi

Diyet yaparken verilen kilo nedeni ile vücutta oluşan sarkmaların önüne geçerek kilo verirken bile sıkı bir bedene sahip olmanıza yardım eder.

 • Kas dengesini kontrol altında tutar.
 • Vücut sıcaklığını sabit bir ısıda tutar.
 • Yararlı maddeleri ve sağlıklı oksijeni hücrelere taşır.
 • Doku ve cilt nemlenmesini sağlar.
 • Kilo vermeye ve sonra kontrol altında tutmaya yardım eder.
 • Bedenin elektrolit ve mineral dengesini korur.
 • Böbreklerin iyi çalışarak toksit lerin atılımını sağlar.
 • Organların darbe almasını önler.
 • Eklem sorunlarının oluşmasını ve kabızlık sorununu yok eder.

Günlük olarak tüketilen içeceklerin hiçbiri su ile eşdeğer değildir. Soda kafein içerikli içecekler susuzluğu gidermez aksine vücuttan daha fazla su atılmasına neden olur. su içmek cildin daha kaliteli ve sağlıklı olmasını sağlar. Hızlı bir yağ yakıcı aynı zamanda kilo kontrolü sağlayan önemli bir ögedir. Diyet yaparken içilecek suyun miktarına özen gösterilerek daha hızlı kilo verilebilir.

evde ek iş