info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Diyet Yaparken Tatlı Yenilir mi?

Diyet yaparken tatlı yenilir mi en çok merak edilen konulardan biridir. Şeker tüketiminin neredeyse yasak olduğu diyetlerde tatlı krizleriyle başa çıkmak için haftada 1 kere yenilebilecek tatlılarla bu istekler giderilebilir. Ama bu tatlıların diyet tatlı olması şartı vardır.

Diyet Yaparken Tatlı Yenilir mi?

Diyetlerin yarıda bırakılmasının nedenlerinden biride tatlı krizleridir. Diyet yapmak zaten başlı başına zor bir işken en sevilen tatlılardan mahrum kalmakta diyeti  iyice zorlaştırmaktadır. Tatlı krizine neden olan fizyolojik ve psikolojik bir çok etken vardır. Psikolojik olarak sıkıntı da olanların tatlı yiyerek bu sıkıntılarının geçtiğine inananların sayısı oldukça fazlayken diyetlerde tatlı dan tamamen uzak durmak biraz zor olacaktır. İyi bir irade ve sabra sahip olanların fazla kilolardan kurtulup ideal kiloya ulaştıkları amaçlarına kavuştukları görülmektedir.

Tatlı Krizi İle Baş Etmenin Yolları

Tatlı krizleri zaman zaman oluşan ve tatlı yemeden atlatılmayan bir durumdur. Bu durumla baş etmenin bazı yolları vardır .

  • Eğer tatlı krizine girdiyseniz light sütlü tatlılar olmalıdır.
  • Fındık ve bademli drajelerden 2 3 adet tüketilebilir.
  • Şekersiz sakız çiğneyerek dikkatinizi dağıtabilirsiniz.
  • Hamurlu tatlılar yerine meyveli ve sebzeli tatlılar tüketilebilir.
  • Psikolojik nedenlerden dolayı tatlı tüketiyorsanız diyetisyeninizden yardım isteyiniz.
  • Tatlı krizlerinin bastırılması için kuru meyveleri tüketerek bu isteği azaltabilirsiniz.

Düzenli meyve tüketimi bu isteğin azalmasında etkilidir. Öğün atlamak tatlı krizlerinin asıl nedenlerinden biridir. 3 ana 3 ara öğün olarak hazırlanan sağlıklı beslenme programının asla aksatılmadan devam edilmesi gerekmektedir. Bazı vitamin ve mineral eksikliklerinde bu tarz krizlerin çıktığı sık görülmektedir. Eğer sık sık devamlı tekrarlayan bir durum ise hekime başvurup bunun nedenleri araştırılmalıdır.

Çilekli Sütlü Diyet Tatlısı

Malzemeler

6 çay bardağı light süt

4/1 çay bardağı irmik

4/1 çay bardağı hindistan cevizi

300 gr çilek

1 paket vanilya

ceviz içi

Hazırlanışı

Temizlenmiş ayıklanmış çilekleri rodadan geçirin. Orta boy tencerenin içine süt irmik ve vanilya ekleyerek yoğun bir kıvam olana kadar çırpma teliyle karıştıralım.

Koyulaşan pudingi ocaktan alalım ve soğumaya bırakalım. Soğuyan pudingin içine hindistan cevizi ve çilekleri ekleyerek mikser ile topaklaşmadan karıştıralım. Puding kaselerine dökerek soğuması için buzdolabına bırakalım. Soğuduktan sonra ceviz ve çilek ile süsleyip servis edelim.

evde ek iş