info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Diyet Yaparken Vitaminsiz Kalmayın

Diyet Yaparken Vitaminsiz Kalmayın

Birçok neden vücudun vitamin ihtiyacını arttırmaktadır. Vitamin eksikliği oluştuğu zaman vücudun direnci düşer ve birçok rahatsızlıklara ortaya çıkar. Vitaminleri karşılamanın en iyi yolu doğal besinler tüketmektir. Bazen vücuda ilaç takviyesi de gerekebiliyor. Lakin bu doktor gözetiminde sağlanmalıdır. Vitaminlerin bir kısmı vücudumuzda üretilir. Fakat buna karşın bir kısmının da dışarıdan alınması gerekir. Alınan ölçülü vitaminler sağlığı korurken, az ya da fazla miktarda alınan vitaminlerde vücut sağlığını bozarlar.

Balık ve sığırın karaciğerinde, mandıra ürünlerinde, havuç, domates, pancar gibi meyve ve sebzelerde A vitamini bulunur. Bu tarz meyve ve sebzeler ısıya dayanıksızdır. O yüzden kızartmamak gereklidir. Bu vitaminin aynı zamanda görme ve üremeye de olumlu etkisi vardır. A vitamini aynı zamanda antioksidan içerdiği için damar tıkanmasını ve sertliğini engeller. A vitamini eksik alındığında, görme bozukluğu ve gözyaşı kuruması yaşanır.

Vücutta glikoz ve karbonhidrat yakılmasını sağlayan B vitamini, dışarıdan alındığı gibi aynı zamanda bağırsaklarda da üretilen bir vitamindir. Genellikle bitkilerde bulunmaktadır. Mandıra ürünlerinde, tahıl, fındık, yeşil sebzeler ve meyvelerde bulunur.

Hücrelerde oksijen sağlayan, serbest radikalleri düzenlenmesini sağlayan C vitamini aynı zamanda antioksidan özelliğine sahiptir. Portakal, mandalina, greyfurt gibi meyvelerde bolca bulunmaktadır. Sigara kullananların C vitaminini daha fazla tüketmeleri önerilmektedir. Aşırı alınan C vitamini de idrar yollarında taş ve kuma sebep olabilir. Bununla birlikte karın ağrısı, ishal gibi rahatsızlıklara da neden olur.

Yumurta, beyaz ve esmer buğday unu, mercimek, pirinç gibi besinlerde bol miktarda demir bulunmaktadır. Regl döneminde de kadınlarda demir eksikliği yaşanır. Gebelerde ise demir eksikliği daha fazla yaşanmaktadır.

Çinko da vücut için çok önemlidir. İstiridye, sebze ve tahıllarda bolca çinko bulunur. Eksikliğinde ise ishal, ağız çevresinde egzama, saç dökülmesi gibi sorunlar görülür.

Toprakta iyot az bulunduğundan dolayı çoğu meyve ve sebze de iyot bulunmaz. Haftada iki kez balık tüketildiği takdirde iyot ihtiyacı karşılanır.

Günlük 2 miligram bakır alınmalıdır. Yeşil sebzeler, balık ve karaciğer bakır kaynağıdır.

Günlük 10-50 mikrogram krom ihtiyacı giderilmelidir. Karabiber, karaciğer ve kepekli ekmek gibi besinlerde krom bulunmaktadır.

Diyet sürecinde tüm bu vitaminlerin eksikliği önlenmelidir. Bu nedenle tek tip beslenme tarzına sahip diyetlerden uzak durulmalıdır. Her besin çeşidini içeren bir diyet programı uygularsanız vitamin eksikliği yaşamazsınız.

evde ek iş