info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Diyet Yapayım Derken Vücudunuz Sarkmasın!

Diyet yapayım derken vücudunuz sarkmasın diyet yapıyorsanız oldukça dikkatli olmasınız kaş yapayım derken göz çıkarmak olayı budur.  Düşük kalorili ve gelişi güzel yapılan diyetler kilo değil kas kaybına neden olmaktadır.  Bunun sonunda ise çökmüş bir yüz sarkmış bir vücuda sahip olabilirsiniz.

Diyet Yapayım Derken Vücudunuz Sarkmasın!

Diyet yaparken tartıya çıktığınızda kilo vermiş görünmenize rağmen bir beden bile olsa zayıflama olmamış ise vücutta sarkma ve genişleme olduysa kaliteli ve sağlıklı bir kilo vermediğiniz anlamına gelmektedir.  Kaliteli kilo vermek az kilo vermek bile olsa sonunda daha fazla sıkılaşmak ve beden küçülmesi demektir.  İdeal kiloya yakın olan kişilerin sırf estetik amaçlı zayıflamak istemeleri bu dönem içinde kesinlikle diyetisyen yardımı ile zayıflamaları gerektiği belirtilmektedir. İnsan vücudunun alması gereken karbonhidrat-yağ ve protein ile vitamin ve mineral takviyelerine ihtiyaç vardır. Bu ögeler yeterli alınmadığı takdirde kas kaybı, sarkma dahil olmak üzere bir çok hastalığa neden olmaktadır. Sıkı bir vücut ve çökmemiş bir yüz için diyet yaparken vücudun kas kaybının da korunması gerekmektedir.

Her vücudun belli bir kas, yağ ve su oranı vardır. Ve bu oranlara göre her bedeninde kilo verme kapasitesi farklıdır. Estetik amaçlı 34-36 bedene girme aşkı yüzünden yoğun miktarda kas kaybına neden olabilir.  İdeal kiloya yakın olanların ısrarla kilo vermek istemeleri yağ kütlesinin az olması nedeni ile vücut yakmak için kaslara yönelecektir. Kas kayıpları sarkmış bir deri, zamanla tekrar alınan kilolar, hasar görmüş organlar olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kas Kaybına Neden Olan Diyet Çeşitleri

Düşük kalorili diyetler bu konuda oldukça zararlıdır. Vücudun günlük fonksiyonlarını yerine getirebilmesi için enerjiye ihtiyaç vardır.  Bu enerji az kalori alımına bağlı olarak düştüğünde vücut karaciğer ve kaslardaki şekeri kullanarak enerji almaya başlıyor buda ciddi oranda kas kaybına neden oluyor.

Bunun yanı sıra az karbonhidrat çok protein içeren diyetlerde kas kayıplarına ve vücut sarkmalarına neden olmaktadır.  Düşük protein diyeti de kaslar için oldukça sağlıksız olmaktadır.

Bu nedenle tek tip beslenme oldukça faydasız bir uygulamadır. Diyet uygularken alınması gereken tüm ögeler yeterli ve dengeli şekilde alınmalıdır.

Vücut Sarkmalarından Korunmak İçin Yapılması Gerekenler

İdeal kilonuza yakınlaşmış iseniz ve kilo vermeniz durmuşsa zorlamayın.  Kilonuz sağlıklı bir diyet uyguluyorsanız tekrar düşmeye başlayacaktır. Ne kadar sağlıklı bir protein alırsanız o kadar sağlıklı ve güçlü kaslara sahip olarak sarkmaların önüne o kadar geçmiş olursunuz.  Protein alımı ile kaliteli kilo kaybı gerçekleşir. Nohut, kuru fasulye, mercimek gibi bitkisel proteinleri diyetinizde haftada 3 kere mutlaka tüketin.  Tam buğday, kepekli veya çavdar mutlaka ekmek tüketin. Çok düşük enerjili diyetler yapmayın. Değişiklik yapın ve tek tip beslenmeyin.  Kabızlık ve gaz gibi sindirim problemleriniz varsa öncelikle o sorunlarınızı çözecek besinleri tüketin.

evde ek iş