info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Diyet yapmak

SAĞLIKLI DİYET NASIL OLMALI?

Diyet, kelime anlamı olarak, insanın yediği yiyeceklerin toplamıdır. Hangi besini tüketip, hangisini tüketmemeyi seçmeye diyet yapmak denilmektedir. Günlük kullanım dili ile diyet, sağlıklı olarak kilo vermek, kilo almak, form korumak amacı ile doktor ya da diyetisyen gözetiminde hazırlanılan programa uygun şekilde, beslenme alışkanlığının düzenlenmesidir. Vücudunuzu istediğiniz forma getirebilmeniz için uygulayacağınız diyetler, sağlığınızı kaybetmemek için profesyoneller tarafından hazırlanmalıdır. Diyet uygulanan süre boyunca diyetisyeninizin gözetimi altında olup, istediğiniz vücut biçimine kontrollü biçimde kavuşmanız sağlığınızı korumak için çok önemlidir. Yıllardır gelişen bilimin ışığında doktorlar birbirinden farklı istekler için, çeşitli diyet programları oluşturmuşlar.

İnsanların istedikleri ideal vücut biçimi, herkes için, farklı olduğundan uygulayacakları program da birbirlerinden farklılık göstermektedir. Örneğin, bir sporcunun günün hangi saatinde, hangi besini, ne kadar tüketeceği, kilo vermek isteyen diğer kişinin programından çok farklıdır. Diyetisyenler, diyet yapmak isteyen insanların isteklerini sağlıklarını tehlikeye atmayacak biçimde yerine getirebilmek için, kişinin vücudundaki yağ, kas oranlarını ve birtakım diğer unsurları da göz önünde bulundurarak kişiye özel diyet programı hazırlamak zorundadırlar. Uyguladığınız program sırasında düzenli olarak vücut analizinizi yapıp, diyetinizin istediğiniz yönde ilerleyip ilerlemediğini ve genel sağlık durumunuzu kontrol ederek, gerektiği taktirde müdahalelerde bulunup kusursuz sonuç elde etmenizi sağlarlar.

Sadece kilo vermek ya da kilo ile ilgili istekleriniz için değil genel anlamda sağlıklı beslenebilmeniz için de diyet yapmak önemlidir. Örneğin, şeker hastalığında gerektiği gibi beslenmek, oruç tutarken sağlıklı kalabilmek, tiroid hastalarının beslenme programları gibi birçok durum diyeti zorunlu kılar. İnsan yediklerine dikkat ettiği sürece, zinde kalabildiği gibi düzenli ve doğru beslenmek bunun ilk halkasıdır. Televizyonlarda çıkan birbirinden farklı çeşitte beslenme önerileri kişilere özel olmadığından uygulanabilir durumda değildirler ve sağlığınızı tehlikeye atabilirler. Her ne amaçla olursa olsun, diyet yapmak istediğimizde profesyonel diyetisyenlere başvurulmalıdır. Günlük olarak almamız gereken protein, mineral, vitamin, karbonhidrat oranlarının hesaplanması ve bunları günün hangi saatinde hangi besinden alacağımızın açıklanması ve tüm bu uygulamaların sonucunda istediğimiz sonuca ulaşmak kendimize olan güvenimizi katbekat arttıracaktır.

Etiketler:
evde ek iş