info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Diyet Yemeklerinin Baş Tacı Bulgur

Diyet yemeklerinin baş tacı bulgur ile kilo verin.  Amerika’da bazı hastalıkların tedavisinde ilaç yerine bulgur öneriliyor.Ülkemizde her eve giren ve tüketimi özellikle Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu’da  yaygın olan bulgur en sağlıklı besinler sıralamasında en üstte yerini korumaktadır.

Diyet Yemeklerinin Baş Tacı Bulgur

Diyet yemeklerinin baş tacı olan bulgurun faydaları sayılamayacak kadar fazladır.Tüketilerek sağlıklı ve dengeli bir şekilde kilo verme oranı oldukça yüksek olduğu araştırmaların sonucuna göre ispatlanmıştır. Özellikle beyaz pirincin kan şekerini yükseltmesinden dolayı diyetlerde bulgur kullanılması en sağlıklı şeklidir. Bol domatesli hazırlanan bulgur pilavı hem diyetinize faydalı olacak damak tadınızı koruyacaktır. Midede hacim olarak fazla yer kaplaması ve tok tutması açısından diyet listelerinin baş tacıdır. Öğlen veya akşam öğünlerinde ana yemek olarak yanına sossuz salata veya yaz aylarında en çok tercih edilen cacık ile harika bir uyum sağlayan diyet yemeği olarak oldukça faydalıdır. Yemek kültürümüzde oldukça yer tutan bir çok yemek çeşidi yapılmakta ve çok sevilmektedir. Bu eşsiz lezzeti sofralarımızdan eksik etmediğimiz için belkide farkında olmadan sağlığımıza çok yararlı bir şeyler yapmaktayız. Özellikle şeker hastalarının diyet programlarında mutlaka olan kan şekerini düzenler bunun tam tersi olarak da pirinç kan şekerini yükseltmekte besleyicilik açısından çok değerli olmadığı gibi kilo aldıran da bir besindir. doymamış yağ oranına sahip sağlıklı bir besindir. Hazırlanması kolay ve ekonomik bir besindir.Kalp dostu sindirimi kolay bir besindir. Vejetaryenlerin beslenmelerinde de en sık tükettiği besinler arasındadır.

Bulgurun Faydaları

Dünyada ilk işlenen gıda olan Moğol imparatoru Cengiz han tarafından erzak çantalarında bulundurulmuş. Ham maddesi buğdaydır. Bulgur olabilmesi için bir çok aşamadan geçmesi gerekmektedir. Protein açısından zengin olan  doygunluk sağladığı için açlık durumunda ana öğünlerde tercih edilmektedir. Doymamış yağ içerdiği için kilo aldırmaz tam aksine verdirir.

 • Bağırsak kanseri riskini en aza indirir çocuk yaşlarda tüketilmeye başlandığında bu riski tamamen ortadan kaldırır
 • Vitamin ve mineral açısından zengindir
 • Suda çözünen ve çözünmeyen lifler içerir
 • Karbonhidrat bakımından oldukça düşük protein açısından zengindir
 • Lif içeriğinden dolayı kilo verdirir
 • Susuzluğu artırdığı için su içme olanağı sağlar
 • Enerji verir, zihin açıklığı yapar
 • kilo verme diyetlerinde kolesterolü olanlara ekmek yerine bulgur önerilmektedir
 • Kalp sağlığını korur
 • Sindirim sistemi rahatsızlıklarını engeller
 • Diyet yemeği olarak çok sık tercih edilir

Bu kadar faydasının yanında kilo verdirme side kaçınılmaz olan bulgurdan çeşitli yemekler yapılmaktadır.İçerdiği magnezyum ve demir sayesinde kemik sağlığı nada oldukça faydalıdır. Kansızlık riskini en aza indirir. Sinir sistemi hastalıklarından koruyucudur.

evde ek iş