info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Diyete Başlarken Neler Yapılmalıdır?

Diyete Başlarken Neler Yapılmalıdır?

Diyet uygulamalarına başlanırken, ilk haftalarda yüksek olan motivasyon ve kilo verme hedefinin git gide azalması diyetlerin yarım bırakılmasında önemli yere sahiptir. Herkesin aceleci olmasının sebebi, ilk önce vücudu yoran ve mutsuz eden fazlalıklardan kurtulmak istenmesidir. Bunun uğrunda ise; şok diyetler, zayıflama hapları, ağır egzersizler ve birçok çeşitli yollar denenmektedir. Lakin bu tarz bir eylem,  hem bedeni hem de ruhu sıkmaktadır.

Diyete Başlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Diyette iken motivasyon ve istek en çok kullanılan sözcüklerdendir. Ancak kimi zaman motivasyon da düşüş yaşanması oldukça normaldir. Genelde motivasyondaki oynama, duygulardaki değişiklerden meydana gelmektedir. Ulaşılmak istenen hedef, gözde büyüdüğü zaman istekte azalma ve iştah hâkimiyetini kaybetme gibi problemler yaşanır. Bu dönemde amacınızı, neden zayıflamak istediğinizi tekrar ve tekrar gözden geçirmeniz kontrol mekanizmanızın daha iyi çalışmasını sağlayacaktır. Daha önceden de birçok diyetler uygulayarak tekrardan verdiğiniz kiloları almış olabilirsiniz. Bu sebeple yeni bir diyet girişiminizde endişeli ve mutsuz olmanız çok normaldir. Ancak yeniden başlamak düşündüğünüz kadar zor değildir. Her bireyin motivasyonu diğer bireye göre değişmektedir. Eşinizden duymak istediğiniz övgü, giymek istediğiniz kıyafet, sağlıklı olma, genç ve dinç hissetme gibi eylemler motivasyonunuzu sağlayabilmektedir. Zihninizi temizleyip motivasyon kaynağınızı belirlemelisiniz ve bu motivasyonunuzu hep canlı ve yaşanılır tutmanız gerekmektedir. Yolunuz uzun olduğunda minik dinlenmeler başarınızı azaltmak yerine körüklemektedir. Acele etmenize gerek yoktur. Bazı kilolar daha dirençli olmakta olup sadece sizin başınıza gelmemektedir.

Kilo kaybetme hızınız, hedeflediğiniz kiloya yaklaştıkça azalma gösterecektir. Çünkü vücudunuzun yüzey alanı küçüldüğü için, az kalori harcamanız gerçekleşecektir. Bu nedenle, vücut ağırlığınız azaldıkça ihtiyaç duyduğunuz kalori de azalmaktadır. Zayıfladıkça kilonuzu muhafaza edebilmek için, az yemek tüketmeniz gerekmektedir. Bu kısır döngüden çıkmanın en kolay yolu ise, uyguladığınız hareketleri çoğaltmaktır. Diyetin ilk başlarında disiplin daha fazla olmaktadır. Çevreden gelen yemek tekliflerine ve ısrar edilmesine kulak asılmaz; lakin kilo vermiş bireye edilen övgüler kişiyi baştan çıkarabilmektedir. Ve her öğünde 60-70 oranında kalori kaçamak yapılabilmektedir. Haftada alınan 400-500 kalori, ayda 2000 kalorilik fazla yemek haline dönüşmektedir. Hep aynı tarzda beslenme kilo verme hızını etkilemektedir.

evde ek iş