info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Diyetisyen ne yapar?

DİYETİSYENLİK HAKKINDA BİLGİLER

Zayıflamak isteyen kişiler son zamanlarda diyetisyen yardımı ile de oldukça başarılı sonuçlara ulaşıyorlar. Bir diyetisyen ne yapar diye merak edenlere birkaç önemli bilgi vermek son derece faydalı olabilir. Diyetisyen, hazırladığı sağlıklı beslenme programı ile hem zayıflamak isteyen hem de şu anki formunu korumak isteyen kişilere yardımcı olmaktadır. Elbette bütün bu yardım, diyetisyenin almış olduğu kurumsal eğitimler, araştırma ve gözlemler sayesinde gerçekleşmektedir.  Diyet listesinde bulunan malzemelerden, yiyeceklerin pişiriliş tarzına, vitamin ve mineral bilgisinden egzersiz programları hazırlanmasına kadar her türlü sağlıklı beslenme ile ilgili durum diyetisyenin bilgisi altındadır. Yanlış beslenme alışkanlıkları üzerinde de araştırmalar yapan diyetisyen, bu alışkanlıkların kişiler üzerindeki etkilerini inceler.

Besin analizlerini yaparak, diyet ile ilgili ürünleri inceleyerek, hangi diyet türünün hangi kişiye uygun olduğunu saptar. Diyetisyen ne yapar sorusu aslında çok kapsamlı bir sorudur. Özellikle teknolojinin gelişmesi ve internetin yaygınlaşması sayesinde diyetisyenin görev alanları daha da geniş bir hal almıştır. Diyetisyen sağlıklı bireylere formda kalmaları için yardımcı olduğu kadar, hastalık gruplarını da inceler ve bu gruplar üzerinde de beslenme programı çalışmalarında bulunur. Bu da bir diyetisyenin sosyal hayatta ne kadar önemli bir iş yaptığının göstergelerinden biridir. Gelişmiş birçok ülkede diyetisyenlik mesleği kurumsallaşmış ve diyetisyenler sıradan insanların olduğu kadar ünlülerin, sporcuların ve devlet adamlarının da yararlandığı kişiler haline gelmişlerdir.

Diyetisyen aynı zamanda kurum ve kuruluşlar için de toplu beslenme programları hazırlar, özellikle son yıllarda çocukların beslenme sağlığını düşünen okullar da diyetisyenlerle işbirliği içine girmekte ve daha sağlıklı beslenen nesiller için çalışmalar yapmaktadırlar. Diyetisyen ne yapar sorusu bu anlamda da önem kazanmaktadır. Burada belirtilmek istenen durum diyetisyene sadece zayıflama amaçlı gidilmeyeceğinin de bilinmesi gerektiğidir. Hamilelik öncesi ve sonrası yenilmesi gereken besinlerle ilgili soruları olanlar, aşırı kilo verip sarkma problemi yaşayanlar, ameliyat öncesi ve sonrası sağlıklı bir beslenme programına ihtiyacı olanlar da diyetisyenler sayesinde yaşam kalitelerini arttırmaktadırlar. Toplumun ve bireylerin hem sağlıklı hem de ekonomik beslenme yöntemleri bir diyetisyen vasıtası ile daha bilinçli hale gelir.

evde ek iş