info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Diyetler Hakkında Mutlaka Bilinmesi Gerekenler

Diyetler hakkında mutlaka bilinmesi gerekenler ile diyet yaparken daha bilinçli olabilirsiniz. Diyet kendi kendinize kulaktan dolma bilgiler ile yapılacak bir program değildir. Yanlış ve sağlıksız bir uygulama sonucu vücudunuzda ciddi hasarlar bırakabilir. En doğru şekli bir diyetisyen kontrolünde sağlıklı kilo vermektir.

Diyetler Hakkında Mutlaka Bilinmesi Gerekenler

Diyetler gıda sektörünün çok fazla çeşitlilik gösterdiği günümüzde zayıflamak için yiyeceklerden uzak durmak bir hayli zorlaştı. Bilinmesi gereken en önemli konu ise size kilo aldıran ve sağlığınızı tehlikeye atan yiyeceklerden kısa süreliğine yada tamamen uzak durmadığınız, takdirde kilo vermekte imkansızlaşıyor. Her isteğimi yerim zaten diyet ve spor yapıyorum yarın telafi ederim fikri oldukça mantıksız ve yanlış bir davranıştır. Dünya genelinde oldukça geniş bir diyet türü söz konusudur. Sadece protein ağırlı bir diyet listesi bulunabilirken karbonhidrat ağırlıklı bir diyette mevcuttur. Yaş, kilo, kronik rahatsızlıklar, kan değerleri, diyet ve kilo geçmişi, yaşam şartları gibi faktörler göz önüne alınarak kişiye özel olarak hazırlanması gereken programlardır. Uyguladığınız diyetlerin yanında hareketli bir yaşam elbette gereklidir. Yaz aylarının gelmesi ile birlikte fazla kiloları olanlarda bir an önce zayıflama gibi düşünceler yer almaya başladı buna bağlı olarak kaynağı belli olmayan sağlıksız listeler ile şok diyet dediğimiz programa başlayarak hem vücudu hemde organları ciddi anlamda tehlikeye atmaktadırlar.

Diyetler Ve Diyet Yemekleri Pişirme Yöntemleri

Öncelikle diyetisyen tarafından sağlıklı bir liste ile zayıflamaya başladınız. Peki ama diyet yaparken yediğiniz besinlerin pişirme yöntem ve usullerinin önemli olduğunu biliyor musunuz? Diyet yemeği yaparken yağda pişirilme yöntemi kullanıldığı takdirde kalorilerin fazla olduğunu, buharda pişirme yöntemi en sağlıklı pişirme yöntemidir. Bu tektik ile vitamin ve mineral kaybı olmazken karbonhidratların bile kalori değerleri oldukça azalmaktadır.Haşlama yöntemi de sağlıklı tercihler arasında dadır. fakat haşlama yaparken fazla yağ kullanımı da yemeğin değerini düşürecektir. Diyet yaparken yemeklerin pişirme yöntemleri de oldukça önemlidir.  Kısaca yağın kullanılmadığı yöntemler oldukça sağlıklıdır.

Diyetler Nasıl Hazırlanmalıdır?

Diyetler aynı amaca hizmet vermek için oluşturulmuş sağlıklı beslenme listeleridir. Diyetler artık son yıllarda sağlıklı beslenme olarak isimlendirilmektedir. Kilo vermek kişinin fizyolojik ve biyolojik durumlarına göre özel olarak hazırlanır. Diyet listeleri içerisinde barındırdığı kurallara göre hareket edildiğinde etkisini göstermektedir. Diyet listesinde fast food, hazır gıdalar, alkol, sigara ve asitli içeceklerin olmaması gereklidir. Ya kısa süreliğine yada tamamen hayatınızdan çıkarmanız gereken besinlerdir. Diyet yaparken veya günlük yaşantıda 3 lt su tüketimi kesinlikle ihmal edilmemelidir.

  • Diyetler hazırlanırken 3 ana öğün 3 ara öğün şeklinde hazırlanmalıdır
  • Diyet listelerinde ayda bir defada olsa mutlaka ödül günü olmalı kişi sevdiği yiyeceği diyete uygun hazırlanmış şekilde yemelidir
  • Diyet listesi hazırlanırken kişinin günlük enerji miktarına göre liste oluşturulmalıdır

Sağlıklı bir diyet listesi kişinin 1000 kalorinin altında enerji içermemelidir. Bedenin bazal metabolizma hızı temel işlevlerin çalışması için günlük enerjiye ihtiyaç duyar. Bu enerjinin 1000 kalorinin altına düşürülmesi yaşamsal fonksiyonların işleyişini bozacağı gibi yağ yakımını da durduracaktır.

evde ek iş