info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Diyetsiz Yapılan Egzersiz Kilo Aldırıyor!

Diyetsiz yapılan egzersiz kilo aldırıyor evet belki ilginç gelebilir ama gerçek bu egzersiz yapıyorsanız eğer diyette yapmak zorundasınız. Yaz geldi fazla kilolarınız için egzersiz yapıyor ve hala kilo veremiyorsanız bilimsel açıklamalara bir kulak verin. Yanlış ve yetersiz egzersiz yapılıyor olabilir. Egzersizi destekleyen en önemli şey diyettir.

Diyetsiz Yapılan Egzersiz Kilo Aldırıyor!

Diyetsiz egzersiz tek başına yağ yaktırmaz. Tek başına egzersiz kişinin enerji ihtiyacını yükselterek daha fazla yemek yemesine neden olmaktadır. Düzenli spor ve egzersiz alışkanlığı olmayan sırf kilo vermek için ilk kez başlanılan egzersizler kilo verdirmez kilo aldırır. Kilo vermenin en basit yolu kişinin aldığı kaloriden fazlasını yakmasıdır. Bunun için egzersiz önerilse de işin aslı hiçte öyle değildir. Arizona’da bir üniversite de yapılan bir araştırmada egzersiz alışkanlığı olmayan kilolu 80 kadına haftada 3 kere 30 dk’lık egzersiz yaptırıldı ve araştırma sonunda kilolu kadınların hepsinde daha fazla kilo aldıkları gözlendi. Egzersiz alışkanlığı olmayan ve sadece güzel görünmek için zayıflamak uğruna egzersiz yapan kişilerde kilo artışı gözlemlenmiştir bunun bir kaç nedeni olabilir;

  • Egzersiz ile kişinin enerji ihtiyacı artar buda açlığa ve daha fazla yemek yenmesine sebep olur
  • Egzersiz sonucu olaşan yorgunluk kişinin daha fazla dinlenmesine ve hareketsiz olmasına neden olur
  • Nasılsa egzersiz yapıyorum diyerek daha fazla yemek yeme ve tüketilen bol kalorili tatlılar
  • Kişiye özgü olmayan kulaktan dolma bilgilerle yapılan egzersizler yağ yakıcı etkileri azaltabilir

Herkesin metabolizmasının ve egzersizlere verdiği tepkinin farklı olduğunu unutmayın. Hem diyet hemde egzersiz yapan kişilerin ayın sonunda hiç kilo kaybetmemeleri durumunda profesyonel bir destek almaları şarttır. Tek başına egzersiz yapmak kilo vermenizi engellediği gibi almanıza da neden olmaktadır.  Sağlıklı bir diyet ile uygulanan egzersizden daha olumlu sonuçlar alabilirsiniz. Bu süreç içinde hep aynı egzersizleri yapmak da beyin ve vücudun bundan sıkılmasına neden olur bu şekilde kilo vermek zorlaşır. Belirli aralıklar ile egzersiz listenizi değiştirerek vücudunuzu ve beyninizi şaşırtın. Sağlıklı bir zayıflama için diyetisyen eşliğinde yavaş ama sağlıklı kilo verme yöntemi uygulanmalıdır. Bunun için diyetinize ek olarak egzersizde yapmak kilo verme sürecini elbette hızlandırır. diyet yapmadan kilo verme konusunda çok ağır bir egzersiz programının uygulanması sonucu gerçekleşmektedir. Buda kişilerde uzun süreli ve ağrılı bir yorgunluk demektir. En sağlıklı kilo verme yöntemi diyet ve egzersizin birlikte uygulandığı diyetisyen eşliğinde yapılan programdır.

Aşırı kilolu olan kişilere spor ilk aşamada tavsiye edilmez. Önce kişinin durumuna göre bir diyet listesi oluşturulur. Kilo vermeye başladığında ise uygun egzersiz listesi oluşturulur. Kişi diyet yapmadan sadece egzersiz yaparak olması gereken kiloda olmaz. Belki kilo verebilir fakat verdiği kiloları almak çok kolay olacaktır.

evde ek iş