info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Diyette beslenme için saat bilgileri

Diyette Beslenme İçin Saat Bilgileri

Vücudumuzun aklına göre beslenme saatlerini ayarladığımızda daha dengeli ve sağlıklı kilo vermiş oluruz. Hangi saatlerde nasıl bir yol izlenmelidir?

07.00 – 08.00 saatleri arasında, metabolizma hızını yükseltmek ve aynı zamanda sindirim sisteminin iyi çalışmasını sağlamak için kahvaltı yapmak en doğru karardır. Yağ yakıcı ve protein bakımından zengin mandıra ürünleri gibi besinler ile doyurucu kahvaltı yapmalısınız.

09.00 – 11.00 saatlerinde, zeki düşünme yeteneğini arttırmak için en ekonomik olan Türk kahvesinden bir fincan tüketebilirsiniz. Tabi ki Türk kahvesini sade olarak tercih etmenizde yarar var.

12.00 – 13.00 saatleri, açlığın hissedilmeye başlanıldığı bu vakitlerde protein yönünden zengin bakliyat ya da et türü yemekler tercihleriniz arasında olabilir. Konsantrasyonu yükseltmek için bulgur gibi faydalı karbonhidratlar tüketmelisiniz.

15.00 ise, gününüz en mutlu ve huzurlu olacağı saatlerden biridir. Çünkü endorfin hormonu bu saatte düzenli olarak salgılanmaktadır. Bunu korumak için ise, meyve ile süt, kefirle kuruyemiş gibi besinler ile ara öğün yapabilirsiniz.

16.00 – 17.00 saatlerinde, akşam yemeğinde çok acıkmamak ve tatlı aramamak için doyurucu bir öğün yapmanızda fayda vardır. Tost ve ayran gibi basit bir öğün yapabilirsiniz.

17.00 – 18.00 saatinde, uyku düzeninizi etkileyecek yeşil çay veya siyah çay tüketiminden uzak durmalısınız. Aksine bu saatlerde bir parça bitter çikolata yiyebilirsiniz.

18.00 – 20.00 saatleri, akşam yemeği için en uygun saattir. Çünkü yiyeceklerin parçalanıp sindirilmesi için gereken asitler salgılayan pankreas,  bu saatlerde düzenli çalışır. Akşam yemeğinde hafif yiyecekler yemek hem rahat uyumanızı hem de kilo vermenizi sağlayacaktır.

21.00 – 22.00 saatleri, yemek yemenin ya da bir şeyler atıştırmanın en tehlikeli olduğu saatleri diyebiliriz. Sindirim sistemi bu saatlerde kendini kapattığı için yedikleriniz sindirilemez ve kilo olarak size geri döner. Eğer kilo vermek ve sağlıklı olmak istiyorsanız bu saatlerde yemek yeme alışkanlığınızı sonlandırmalısınız.

23.00 – 05.00 saatleri arasında yapmanız gereken tek şey uyumaktır. Bu saatlerde vücudunuz kendini yeniler, yağlarınız yakılır ve dokularınız onarılır. Asıl kilo verme işlemi biz uyuduğumuzda yani,  bu saatlerde yapılıyor. Kilo vermek için bu saatlerde mutlaka uyunulmalı ve mutfaktan, televizyondan uzak durulmalıdır.

evde ek iş