info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Diyette doğru bilinen yanlışlar nelerdir

DİYET İLE GELEN SAĞLIK

Sağlıklı bir yaşam ya da güzel görünmesini istediğiniz vücudunuz için diyet yapmaya karar verdiğinizde nelerden vazgeçebileceğinizi kendinize sorarak başlayabilirsiniz. Çünkü diyet yapmak belirli bir zamanla sınırlı ancak geldiğiniz kiloyu korumak diyetteki uygulamaları yaşam tarzı haline getirmeniz ile alakalıdır. Seçebileceğiniz birçok diyet bulunmaktadır. Bu diyetler kişiye göre uygulanabilme olasılığı değişen ve uzman kontrolü altında yapılmadığında diyette doğru bilinen yanlışlar ile karşılaşabileceğiniz ileride size zarar olarak dönebilecek durumlara yol açmaktadır. Bu nedenle bir diyetisyen kontrolünde başlangıç yapmak, diyet sonrasında da yaşamınızın kalitesini arttırdığınız bir yeme alışkanlığı kazanmanıza yardımcı olacaktır.

Diyette doğru bilinen yanlışlar nelerdir?

Diyette doğru bilinen yanlışlar; tek öğün yiyerek zayıflamak, protein ağırlıklı ya da karbonhidrat diyeti gibi diyetler uygulamaktır. Vücudun aldığımız gıdalara belirli oranlarda ihtiyacı vardır. Sadece protein diyeti uygulamak, size hızlı sonuç verecek olsa da vücudunuzda ki su kaybı ve kas kaybı ile sonuçlanmaktadır. Karbonhidratı hayatınızdan tamamen çıkartmak, kan şekerinizin düşmesine bu durumda da gene kas ve su kaybı yaşanmasına yol açacaktır. Vücudunuzdaki yağ oranı giden kilolarınız arasında olmadığı için sağlıklı bir sonuç alamadığınızı görebilirsiniz. Bu tarz durumlarla karşı karşıya kalmamak için diyet öncesinde yağ kas ölçümü yaptırabilir ve belirli aralıklarla uyguladığınız diyetin ne derece vücudunuza etki ettiğini görebilirsiniz.

Mutlaka bir uzman kontrolünde kilo verme hedefinizi gerçekleştirmelisiniz. Size yaptığınız diyette doğru bilinen yanlışlar var ise bilgisini verebilir, yapılmaması gereken şeyleri listenizden çıkartabilirsiniz. Diyet süresince ve hayatınızın geri kalan kısmında düzenli bir egzersiz programı yaparak yaşam boyu sürdürebileceğiniz bir alışkanlık kazanabilirsiniz. Ağır egzersizler yapmaktansa, uygulayabileceğiniz rahat çalışmalar alışkanlık kazanımında yardımcınız olacaktır. Aynı zamanda ruhsal durumunuzun ve motivasyonunuzun yüksek olması bu süreçte zorlanmadan, pes etmeden ilerlemenize yardımcı olacaktır. İyi bir dış görümüm elde etmek dışında en önemlisi sağlıklı bir yaşamınızın olmasıdır. Bu süreçte kendiniz ile barışık olmalı ve yemek yeme alışkanlığınızı vücudunuzu beslemek için kullanmalısınız. İyi hissetmek için yemek yenmemesi adına kendinize zaman tanımalı ve hızlı kilo kaybı yerine kalıcı olacak bir programa dahil olmalısınız.

evde ek iş