info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Diyette Halsizliğe Çare

Diyette Halsizliğe Çare

Diyet yaparken beslenme alışkanlığımız değiştiğinden bedenimiz de etkilenmektedir. Özellikle besinlerin vücudumuza verdiği enerji yani kalori miktarı azaldığı için ya da aldığımız kalori miktarından daha fazla kalori harcadığımız için vücudumuz halsiz düşebilir. Bir diğer etken ise vücuda en fazla enerjiyi veren besinler karbonhidratlardır ve diyet yaparken mümkün olduğu kadar karbonhidratlardan kaçarak protein ağırlıklı besinlere yöneliriz.

Diyet Yaparken Halsizliğe Çare Bulmak İçin Neler Yapılmalıdır?

Peki diyet yaparken nelere dikkat ederek halsiz kalmaktan kurtulabiliriz? Bunu sağlamak için birçok seçeneğimiz vardır. Bu seçenekler aşağıdaki şekildedir;

  • Diyet yaparken bolca düşük şeker ve kaloriye sahip meyve ya da meyve sularına yer verin. Bu besinler antioksidan özelliğine sahip oldukları için vücudumuzdaki toksinleri atmamıza yardımcı olarak, enerji seviyemizin yükselmesine yardımcı olurlar.
  • Vücudumuz enerji kaybı yaşarken yüksek miktarda sıvı kaybına da uğramaktadır. İnsanın vücudunun büyük bir kısmı sudan oluştuğu için vücudumuz sıvı kaybı yaşadığı zaman halsizleşir. Diyet yaparken yeteri kadar su alınması gerekmektedir. Su alımına ek olarak bitki çayları ve meyve suları ile de sıvı kaybını giderebilirsiniz.
  • Diyetlerinizde mutlaka yoğurta yer vermelisiniz. Yoğurt kalsiyum ve protein deposu olan önemli bir besin kaynağıdır ve vücudumuzdaki zehirli atıkları temizler ve kasları güçlendirir.
  • Eğer anemi hastası iseniz diyet yaparken oldukça zorlanır ve halsiz düşersiniz. Bu durumun önüne geçmek için demir içeren besinlerle takviye yapmanız gerekmektedir. Diyetinizi engellemeyecek bu besinler; tavuk ciğeri, dana dalak, kuzu dalak, kabak çekirdeği, mercimek, nohut ve fasulye gibi besinler olabilir.
  • Diyet yaparken mutlaka ara öğünlere başvururuz. Bu ara öğünlerde enerji kaybını azaltmak için fındık, fıstık, ceviz gibi enerji veren besinler tüketebiliriz.
  • Diyet yaparken spor yapmak mutlaka şarttır fakat diyet yapmadığınız zamanlarda uyguladığınız ağır sporları diyet yaparken uygulamayın. Bu sporlar yeteri kadar besin alamadığınız için ve vücudunuz alıştığından daha az besin aldığı için sizi bitkin düşürecektir.
  • Şok diyetler uygulamayın. Bu diyetler hem kilo kaybına değil kas ve su kaybına neden olurlar hem de vücudunuzu oldukça halsiz düşürürler. İdeal olarak erkekler günlük 1500, kadınlar ise günlük 1000 kalorinin altına düşmemelidir.
  • Özellikle kalorisi düşük ama enerjisi yüksek olan besinlere yönelin. Bu besinler ise genellikle meyve ve sebzelerdir.
  • Eğer diyet yaparken tükenmişlik sendromuna giriyorsanız, yoga, reiki ve namaz kılmak gibi uygulamalar ile ruhsal ve psikolojik enerjinizi arttırabilirsiniz.
evde ek iş