info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Diyette Kabızlık Problemi Neden Olur Nasıl Önlenir?

Diyette Kabızlık Problemi Neden Olur Nasıl Önlenir?

Zayıflamak için diyet uygulandığında yaşanan sorunlardan biri de kabızlıktır. Kilo vermek için çıkılan bu yolda eski tarzınızda beslenmeye devam etmediğiniz için bağırsaklarınız ve mideniz yavaşlar. Bu durumun sonucu da kabızlıktır. Uygulanan rejim listesine bağlı olarak, kuru beslenme sırasında vücut yeterli dengeyi sağlayamaz ve kabızlık meydana gelir. Kabızlığınızı önlemek için birkaç ayrıntıya önem vermeniz yeterli olacaktır.

Kabızlığınızı gidermek için en önemli unsur yemeklerden önce ılık su tüketmenizdir. Ilık su sindirim sisteminin çalışmasını sağlar, dışkıyı yumuşatır ve şişkinliğiniz önler. Bir diğer önleminiz ise bitki çayları olabilir. Rezene ve sinameki çaylarını tüketirseniz diyetiniz sırasında kabızlık sorunu yaşamazsınız. Fakat sinameki çok kullanıldığı takdirde bağırsaklarınızı tahriş eder ve bu durum özellikle hamile bayanlar için çok tehlikelidir.

Diyet yaparken kabızlığa iyi gelecek bir diğer besin de keten tohumudur. Yemeklerden 35-40 dakika önce bir tatlı kaşığı tüketmeniz halinde bağırsaklarınız çalışması düzene girecektir. Diyetinizde eğer salata varsa keten tohumu ekleyebilirsiniz. Diyet yaparken ara öğünlerde kuru incir tüketebilirsiniz, buna ek olarak kuru kayısı ve kuru incir de kabızlığınızı önler. Bu meyveleri komposto şeklinde de tüketebilirsiniz.

Bir su bardağının içerisine iki adet kuru kayısıyı atıp 25-30 dakika beklettikten sonra içebilir, içindekileri de yiyebilirsiniz. Böylece kabızlığınızı önlemiş olursunuz. Bu bağırsakları da çok iyi şekilde çalıştırır ve düşük kalori ile diyetiniz başarılı geçebilir. Kabızlığın başlıca nedenlerinden biri de vücudunuzdaki lif eksikliğidir. Yulaf ezmesi, kepekli ekmek gibi besinleri de tüketerek de kabızlığınızı önleyebilirsiniz. Ayrıca sebzeler arasında pırasa, semizotu ve kabak da lif açısından zengin besinlerdendir. Bu yemekleri tüketmekte kabızlığınıza yardımcı olabilir.

Diyetinizde sürekli tükettiğiniz meyveler de kabızlığınıza yardımcı olabilir. Mandalina, portakal, elma gibi C vitamini yüklü meyvelerden tüketebilirsiniz. Özellikle elmayı kabuklu olarak tercih ederseniz kabızlığınızı önleyebilirsiniz.

Eğer diyetinize başlamadan önce de kabızlık sorununuz varsa bu magnezyum eksikliğinden kaynaklanır. Her türlü yöntem denenmiş ama kabızlık sorununuz önlenmediyse, artık profesyonel destek almanız gerekmektedir. Diyetteyken özellikle bu soruna dikkat etmelisiniz. Aksi durumda kabızlık zayıflamanıza engel olacaktır.

evde ek iş