info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Diyette Peynir Seçimi Nasıl Yapılır?

Diyette Peynir Seçimi

Peynir çeşitleri kahvaltıların vazgeçilmezidir. Ülkemizde bulunan peynir çeşitleri oldukça fazladır. Beyaz peynir ve kaşar peyniri en çok tüketilen peynirler arasındadır.

Diyet yaparken hangi peynir tüketilirse tüketilsin ölçülü olarak tüketilmesi gereklidir. Diyetisyenlerin genellikle verdiği ölçüler bir ya da iki kibrit kutusu kadardır. Özellikle az yağlı ve az tuzlu peynirler tüketmek gereklidir. Peynir türlerinin genellikle kalorisi ve yağları yüksek orandadır. Kahvaltı dışında, salatalarda ve birçok yemekte tüketilmesi zevk meselesi haline gelmiştir. Fakat diyet sırasında ise kahvaltıdan başka öğünde tüketilmemesi gereklidir.

Peynirler çeşitlerine göre farklılık göstermektedir. Bazıları çok tuzlu ya da az tuzlu, çok yağlı ya da yağsız olarak ayrılmaktadır.

Diyette Peynir Seçimi Nasıl Yapılır?

İsviçre Peyniri: 120 kaloridir. 9 gr yağ ve 260 mg kalsiyum içermektedir.  Protein ve mineral açısından zengindir. Gün içerisinde en fazla 30 gr kadar tüketilmesi gereklidir.

Brie: 96 kaloridir. 8 gr yağ ve 162 mg kalsiyum içermektedir.

Camambert: 89 kaloridir. 7 gr yağ ve 105 mg kalsiyum içerir.

Parmesan: 136 kalori, 9,8 gr yağ ve 360 mg kalsiyum içerir.

Süzme peynir: 29 kalori, 1,2 gr yağ ve 22 mg kalsiyum içerir.

Kaşar peyniri: 124 kalori, 10,3 gr yağ ve 216 mg kalsiyum içermektedir.

Mozarella peyniri: 90 kalori, 7,5 gr yağ ve 155 mg kalsiyum içermektedir.

Ricotta peyniri: 56 kalori, 4,4 gr yağ ve 63 mg kalsiyum içerir.

Keçi peyniri: 59 kalori, 4,7 gr yağ ve 57 mg kalsiyum içerir.

Beyaz peynir: 75 kalori, 6 gr yağ ve 57 mg kalsiyum içerir.

Beyaz peynirin çok fazla gözenekleri varsa, alırken biraz düşünmeniz gereklidir. Tadıldığı zaman ekşimsi tadı varsa alınmaması gereklidir. Taze kaşar peyniri ise açık sarı, homojen yapıda ve süt kokulu olması gereklidir. Dil peyniri ise az tuzlu olmalı ve lif lif ayrılması gereklidir.

Peynirinizi ışıksız ortamda saklamalısınız. Peynirinizi eğer hemen tüketmeyeceksiniz ambalajından çıkarmamız gereklidir. Ambalajı açıldıktan sonra ise saklama kabında tutulmalıdır. Aksi takdirde peynir nemini kaybedip bozulmaya yüz tutar. Peyniri dilimlerine ayırmadan saklamalısınız, bu sayede dış ortam ile teması azalabilir.

evde ek iş