info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Diyette sirke mucizesi

Diyette sirke mucizesi

Yapılışı M.Ö. 3000’li yıllarda keşfedilen bu mucize besinin endüstriyel üretimi 14.yy da başlamıştır. Keşfinden sonra bu besinden çok medet umulmuş ve herkes haklı çıkmıştır. Sirke, hem ilaç hem de ilaçların önemli malzemesi haline gelmiştir.

Günümüzde ise ilaç olarak kullanılmayan sirke; yemeklerde lezzet verici olarak ayrıca mayonez, salça, salamura, hardal ve birçok sosların hazırlanmasında kullanılmaktadır. Konserve elde edilmesinde ve antiseptik olarak ta kullanılmaktadır. Sirke içerisinde bulunan yaş veya kurutulmuş meyvelerin sularına çeşitli uygulamalar yapılarak sirke mikropları yardımı ile fermentasyon sistemi ile elde edilir.

Atalarımız sirkeyi doğal fermentasyon sistemi ile elde etmişlerdir. Bu yöntem oldukça uzun zaman almaktadır, günümüz endüstrisi ise bu zaman kaybına tahammül edememektedir. Sirkeler, yapay asit takviyesi yapılarak hızlandırılmış fermentasyon sistemi ile asedik asit ve koruyucu kimyasallar kullanılarak 24 saatten kısa sürede üretilmektedir. Bu yapay sirkenin ağır, keskin ve yakıcı tadı bizi sirke kullanmaktan uzaklaştırmaktadır.

Elma sirkesi içinde bulunan besinler sıvıların bağırsakta kolesterol emilimini engellediği kanıtlanmıştır. Birçok uzman elma ve alıç sirkesinin düzenli tüketildiği takdirde kolesterol,  tansiyon hastalıklarının azalmasına destek olduğunu kanıtlamıştır. Elma sirkesi aynı zamanda iştahı keserek kilo kaybınıza da yardımcı olmaktadır. Uyguladığınız sağlıklı ve dengeli diyetiniz yanında her öğününüzden önce 1 su bardağı suyunuza bir tatlı kaşığı elma sirkesi ve çiçek balı ekleyerek içerseniz çabuk kilo verebilirsiniz. Ancak bu etki, içeriği belirlenmiş ve doğal sistemler ile hazırlanmış sirke tüketilmesiyle sağlanabilmektedir.

Bu şekilde hazırlanan sirkenin tadı ve kokusu diğerlerine nazaran da oldukça farklıdır. Pastörize ve damıtılarak üretilen sirkeler, yüksek sıcaklıktan dolayı, onu şifa yapan özellikleri enzimler, mineraller, iz elementler, vitaminler, pektin ve malik asit gibi birçok asit açısından fakirleşmiş olup, bir kısmını ise tamamen yitirmektedir. Bu sebeple satın alma işleminizde alacağınız sirkenin gerçekten doğal sirke olmasına dikkat etmelisiniz.

Elma sirkesi gibi diğer sirkelerde düzenli kullanıldığı takdirde kilo vermeniz hızlanacaktır. Lakin mide şikayetleri bulunan kişiler sirkeyi az tüketmelidir. Çünkü zararı büyük olabilir. Dengeli kullandığınız takdirde ise herhangi şikayet olmayacaktır.

evde ek iş