info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Diyette Tok Tutan Gıdalar

Diyette tok tutan gıdalar listeye eklenirse kilo vermek kolaylaşır. Çok az yediğiniz halde kilo veremiyorsanız beslenmenizde yanlış giden bir şeyler vardır mutlaka. Diyetisyeninize giderek listenize tok tutan besinler eklemenizi isteyebilirsiniz. Diyet yaparken sürekli aç hissediyorsanız kazınan midenizle savaşmaktan bıktıysanız tok tutan yiyecekleri tüketerek bu sorundan kurtulabilirsiniz.

Diyette Tok Tutan Gıdalar

Yemek yemeyi keyif olarak görenler için fazla kilolardan kurtulmak hiç de kolay değil. Kilo fiziksel güzelliğimizi bozduğu gibi kalp damar hastalıkları,yüksek tansiyon,kolesterol gibi savaşması zor olan kronik hastalıklara yakalanma riskini artırmaktadır. Tok tutan besinleri tüketmek aç kalmadan tokluk hissini uzatarak alınan kaloriyi kontrol etmemize yardımcı olur. Sağlıklı beslenerek kilo vermek istiyorsak hazırlayacağımız bu yiyecekler doğal taze ve evde yapılmış olması kilo vermeyi kolaylaştıran etkenlerdir.

Aç Kalmadan Kilo Vermenin Birkaç Kuralı

  • Alışveriş esnasında düşük kalorili gıdalar almaya dikkat edilmeli alışveriş sepeti küçük olmalıdır.
  • Salata dahi olsa kullanılacak yağ miktarını en aza indirmek extra sos kullanmamaya dikkat edilmeli.
  • Ara öğünlerin kesinlikle atlanmaması meyve sebze ağırlıklı öğün yapmak doyuruculuk açısından önemlidir.
  • Su tüketimine dikkat edilmesi yemeklerden önce 1 bardak su içmeyi alışkanlık haline getirmek gerekmektedir.
  • Hergün aynı besinleri değilde farklı besin gruplarının da tüketilmesi gerekmektedir.
  • Servis tabaklarının küçültülmesi diyet yaparken kilo vermeyi kolaylaştırmaktadır.
  • Son olarak mutfakta geçirilen sürenin en aza indirilmesi gün yapılan yemek planlarının yapılmaması gerekmektedir.

Bol yeşillikli az yağlı salatalar,vitamin deposu sebze çorbaları, oluşan tatlı krizlerinin önüne geçecek hafif meyve tatlıları , keten tohumu -rüşeym ile hazırlanan yoğurtlu karışımlar hem tok kalmanızı hemde kilo vermenizi kolaylaştıran besinlerdir. Diyette tok tutan gıdalar günlük olarak tüketildiği takdirde aç kalmadan kolay kilo verilebilmektedir. Açlık hissi oluştukça sabır ve istikrar azalır bir kereden bir şey olmaz denilerek diyet kurallarını çiğnemek yapılan diyetin çöpe atılması demektir.

Tok Tutan Besinler

Diyet yaparken tok tutacak besinlerin tüketilmesi diyeti kolaylaştırdığı gibi açlık hissini bastırarak hızlı kilo vermeyi de kolaylaştırmaktadır.

Kırmızı Biber

Acı sevenler , sevmeyenlere göre bir adım öndedir.Kırmızı acı biber vücut ısısını korurken metabolizmayı hızlı çalıştırır.Sorunlu bir mideniz yoksa mutlaka kırmızı biberi tüketin.

Yeşil Çay

Yapılan araştırmalar günde 1 fincan yeşil çay tüketenlerin kilo alımının yavaş olduğunu söylemektedir. Zamanla tokluk hissi yarattığıda bilinen bir gerçektir.

Yumurta

Önemli protein kaynağı olan yumurtanın sabah kahvaltılarda tüketilmesi tokluk yaratır. Özellikle sebzeli omletler bir sonraki öğüne kadar tok kalmamızı sağlayacak harika bir seçenek olabilir.

Elma

Mineral ve vitamin bakımından zengin olan elma ara öğünlerin olmazsa olmazıdır.Tok tutması sebebi ile günde iki adet elma tüketilebilir.

Salata 

Sindirimi yavaşlattığı için midede daha uzun kalır ve tokluk hissini uzatır. Ana öğünlerde ara öğünlerde tüketilebilir.

Çorba

Bol su içerdiklerinden dolayı kısa sürede doymamızı ve daha tok olmamızı sağlarlar. Protein içeriği yüksek çorbalarda enerji alımı yüksek olduğundan dolayı diyetlerin bir numaralı yardımcısıdır.

Yulaf Ezmesi

Bazı diyetisyenlerin önermediği bir besindir. Fakat süt veya yoğurtla karıştırılarak tüketilmesi kaliteli bir doygunluk sağlar. Tercih edilebilir bir besindir.

Yoğurt

Tek başına yeterli bir şekilde doyuruculuk sağlayan yoğurt ana öğünlerin yanında veya ara öğünlerde meyvelerle karıştırılarak tüketilebilir. Meyvelerle tüketilmesi tatlı krizlerin aşılmasında da iyi bir alternatiftir.

Diyette tok tutan gıdalar tüketilerek aç kalmadan da sağlıklı kilo verilebilir.Patates tok kalmayı sağlayan besinler arasındadır sadece haşlanmış olmasına dikkat etmek gerekmektedir.  Bilinenin aksine patates kızartması çabuk acıkmanızı sağlıyor. Yağ sindirildikten sonra direk olarak depolanan bir gıda olduğu için açlığa sebep olmaktadır.

evde ek iş