info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Diyette Yanlış Yapılan Yöntemler

Diyette yanlış yapılan yöntemler geri dönüşü olmayan sağlık problemlerine neden olmaktadır. Bilinçsiz olarak kulaktan dolma bilgilerle diyetisyen kontrolü olmadan kilo vermek isterken sağlığımızdan olabiliriz. Özellikle tv kanalları ve İnternet ortamında satılan kapsül , çay gibi ürünler le hızlı kilo vermek isteyenlerin bir çoğu haberlere konu olarak sağlıklarını kaybettiklerini hepimiz görmekteyiz. İnsan sağlığı basite alınacak bir konu olamamak la birlikte hızlı kilo alma ancak diyetisyen kontrolünde verildiğini unutmamak gerekir.

Diyet yapan kişilerin en büyük hatalarından biri karbonhidratı tamamen yaşamlarından çıkarmaktadır. Sağlıklı beslenme listelerinde her besin grubunda yeterli miktarda yer verilmektedir. Karbonhidrat ın tamamen çıkarılması kandaki şeker sıfıra inince kas depolarının içindeki depolardan almaya başlayan vücut zamanla yağ kaybı değil kas kaybına neden olmaktadır. Yüksek protein düşük karbonhidrat içeren diyetler tartıya çıkıldığında hızlı kilo verildiğini göster sede yağ kaybı değil kas ve su kaybıdır. Aynaya baktığınızda kollarınız karın bölgeniz de bir değişiklik yok fakat kilo vermiş iseniz kas kaybınız muhtemeldir. diyetisyen yardımı olmadan kilo verme programlarında en sık olan durumdur. Bu durumu göz ardı etmeden hekim kontrolüne gidip durumu anlatmanız gerekmektedir.

Tartıda zayıfladığınızı görmek için bir gün aç kalarak ertesi gün kilo verdiğinizi görmeniz muhtemeldir. Fakat bu durum kilo kaybı değil su ve açlıktan dolayı küçülen kas kaybıdır, 12 saat sonra vücuttaki tüm depolar boşalır ve buna bağlı olarak hissizlik , enerji kaybı, baş  ağrısı gibi rahatsızlıklar görülmektedir.

Karbonhidrat tüketiminin tamamen olmadığı diyetlere katojenik diyet denilmektedir. kanda bulunan keton hücrelerinin çok az bulunması bu diyetle birlikte çoğalmaları hastalıklara neden olmaktadır. Bu tür diyetler hızlı kilo verdirirken aşırı şişmanlık ve obezite tedavisinde uygulanmamalıdır. Şok a giren vücut ciddi sağlık sorunlarına sebep olmaktadır.

 • Vücutta sıvı yetersizliği
 • Osteoporoz a yakalanma riski
 • Kanda kolesterol yükselmesi
 • Ürik  asit artışı ile böbrek rahatsızlığı
 • Kalp rahatsızlığı ve buna bağlı ölüm riski bu diyetin zararlarından dır.

Bu tarz diyetler konsantrasyon eksikliği , bulantı , kabızlık, şiddetli baş ağrısı, tansiyon dengesizliği,adet düzensizliği gibi sorunlara yol açmaktadır.En sık oluşan sorundan biri de saç dökülmesi ve metabolizmada yavaşlama görülebilir.

Enerji , karbonhidrat , protein ,yağ  dengesine göre diyetisyen kontrolünde hazırlanmış bir liste ile sağlıklı kilo verme daha uygundur. Diyetisyen le kilo vermenin faydaları;

 • Sağlıklı beslenme hafife alınacak bir durum değildir. Bilim dalıdır.
 • Kontrollü bir organizasyonla programa başlanır.
 • Hızlı hedefler ile başlamaktan sa daha yavaş ve istikrarlı bir yol izlenmelidir.
 • Yemek yemenin zorunlu bir ihtiyaç olduğu bilinir buna göre kontrollü yemek yeme alışkanlığı sağlanır.
 • Sizi kötü alışkanlıklarınızın hepsinden adete terapi yapar gibi uzaklaştırır. Diyette yapılan yanlış yöntemler;
 • Ekmeği tamamen programdan kaldırmak,
 • Tek tip besin içeren programla diyet yapmak
 • Aç kalmak
 • Öğün atlamak yapılan en büyük yanlışlardan olup kilo verdirmeyen eziyete dönüşen diyetleri yapmaktan vazgeçmeniz bede sağlığı açısından çok önemlidir.

Hergün tüm besin gruplarını tükettiğinizden emin olun.

Süt ve türevleri ( ayran , yoğurt, süt)

Az yağlı veya yağsız peynirler

Ekmek grubu ( tam tahıllı,tam buğday, çavdar ekmeği)

Tüm meyveler

Tüm sebze grubu

Yağ ( bitkisel yağlar)

Günlük 2- 2,5 lt su tüketin. Siyah çay tüketilecekse açık ve limonlu olarak tüketin. Bitki çayları tüketin ve 2 fincandan fazla kahve tüketmeyin.

Haftalık düzenli olarak;

2 kez balık tüketmeye çalışın ( ızgara ve ya buharda pişirilmiş olmasına özen gösterin)

En az 2 kere kurubaklagil tüketmeye dikkat edin.

Sebze yemekleri yemeği alışkanlık haline getirin. 3 ana öğün 3 ara öğün olmak üzere beslenme programı kilo vermeyi kolaylaştırıp diyet yapmayı bir çile olmaktan çıkarmaktadır. Diyet yapmanız gerekiyor ve bu beslenme programına ayıracak vakit bulamıyorsanız Form Beslenme olarak adrese teslim size özel hazırlanmış diyet yemekleri ile diyet yapmak çok kolay olacaktır.

evde ek iş