info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Diyetteyken Dışarıda Ne Yenmelidir?

Diyetteyken Dışarıda Ne Yenmelidir?

Birçok insan, yoğun iş temposu nedeniyle dışarıda sık sık yemek yemek zorunda kalıyor. Özellikle dışarıda uzun vakitler geçirmek, sohbet etmek nedeniyle yemek yiyeceği mekânları tercih etmek durumunda kalıyor. Diyetinizi bozmadan bulunduğunuz ortama ayak uydurabilirsiniz. Yoğun iş temposu sebebiyle çağımızda yemek yemeye uzunca vakitler harcayamıyoruz. Hızlı yemek yemeye çalışırken doyma hissine ulaşamıyoruz. Çünkü midemizden beynimize doyma mesajı 20 dakikada ulaşabiliyor.

Diyetteyken Yenilmesi Gereken Besinler?

Dışarıda yemek yemek her zaman sağlıksızdır diye kesin bir kanı yoktur. Uygulayacağınız ufak taktikler sayesinde sağlıklı beslenebilir ve dışarıda gönül rahatlığıyla yemek yiyebilirsiniz. Bunun için tercih ettiğiniz yemeğin kalorisini hesaplayabilmek için, menüde yazan yemeğin içindeki yiyecekleri özenle okumanız gerekir. Yemeğinizin içine konan her besin menüde yazmayabilir. Bu nedenle, servis yapan garsondan yemeğin hazırlanış tekniğini, içine özel bir sos konulup konulmadığını öğrenin. Çok aç olsanız bile standart porsiyonları aşmamaya özen gösterin. Çünkü porsiyonlarınız ne kadar büyürse alacağınız kalori oranı o kadar artacaktır.

Yediğiniz ilk lokmanız ve son lokmanız arasında lezzet farkı vardır. Masaya yemeğinizden önce gelecek olan alternatiflerden uzak durmaya çalışın. Bu alternatifler, daha fazla ekmek tüketmenize ve iştahınızın açılmasına neden olur. Bu nedenle, yemeğiniz servis edilmeden önce masanızda hazır bulunan cips, sos, ekmek ve ezme tarzı aperatiflerin masanıza konmamasına özen gösterin. Bu sayede gözünüzle görmediğiniz besinleri, aklınızdan da uzak tutmayı sağlayacaksınız. Yemek seçerken, öncesinde size doygunluk sağlayacak çorba ve salata tarzı kalori bakımından daha az olan; fakat doyuruculuğu oldukça yüksek olan hafif içerikli besinleri tercih edebilirsiniz. Asitli veya alkol gibi içeceklerden ziyade ayran ve su gibi sağlıklı içecekleri tüketmeye özen göstermelisiniz. Tatlı yeme isteğiniz varsa, bu siparişi yemek bitiminde vermeye özen gösterin. Çünkü yemekten önce sipariş vereceğiniz bu tatlılar aç olduğunuz için aşırı kremalı veya şerbetli tatlılar olabilir.

Akşam yemeğini dışarıda yeme ihtimaliniz varsa, öğlen yemeğinizde salata ve çorba gibi hafif yemekleri tercih edebilirsiniz veya akşam yemeğinizde doyumluk değil tadımlık yemek için çaba gösterebilirsiniz. Ne kadar yavaş yemek yerseniz o kadar iyi doyarsınız.

evde ek iş