info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Doğal Diyet Listesi Nasıl Hazırlanmalıdır?

Doğal diyet listesi nasıl hazırlanmalıdır zayıflamak istediğimiz dönemlerde en çok aklımı karıştıran diyet listeleridir. Tüm dünya genelinde kişilerin en çok problemlerinden biride fazla kilolardır. Bunun için uzun süreli diyet programları, yoğun egzersizler günlerce aç gezmeler gibi bir çok süreçten geçilmektedir.

Doğal Diyet Listesi Nasıl Hazırlanmalıdır?

Doğal diyet listelerini kendi başımıza hazırlayamayız. Diyet listeleri çok fazla detay gerektiren konulardır. İnsan sağlığı konusunda uzmanlaşmış diyetisyen ve hekimler kişiye özel hazırlamaktadırlar. Kilo probleminiz olduğunuzu düşünüyorsanız bir diyetisyene başvurmalı sizi yönlendireceği kan tetkiklerini yapmalı sonucuna göre diyete başlamalısınız. Bazı kişiler kilolarını daha güzel görünmek için vermek isterken kimileri de sağlıklarını tehlikeye attığı için.  Ancak her iki durumda da doktor ve diyetisyen görüşü mutlaka alınmalıdır. Öncelikle diyet listesi oluşturulurken bir hedef belirlenmelidir. Örneğin 1 ayda 3 kilo gibi. Diyet listesi hazırlanırken önemli olan aç kalmayacağımız bir listenin olmasıdır.

Aç kalarak zayıflamak yanlış bir bir yöntemdir. doğal diyet listesi hazırlanırken öğün sayısı belirlenmeli ve listenin dışına asla çıkılmamalıdır.  Diyetisyenin hazırladığı listeye kişi kendi başına bir şeyler eklememelidir. Diyetisyen kontrolünde hazırlanış listeler zayıflamamız için en sağlıklı listelerdir. Bir kişinin günlük olarak harcadığı kalori miktarı 2500 dir. Doğal diyet listesi hazırlanırken bu miktar göz önünde tutularak liste hazırlanmalıdır.  Hangi liste uygulanırsa uygulansın yağlı, kızartma, yoğun karbonhidrat ve şekerli besinlerden uzak durulmalıdır.  Öğün sayısı fazla kalori sayısı düşük olan listeler ile programa başlamalıyız.

Doğal diyet listesi hazırlandıktan sonra ilk dikkat edilmesi gereken konu ise kararlılık ve istikrardır. Çünkü bir işin yarısı o işi yapabileceğimize inanmaktan geçmektedir. İdeal kiloya indikten sonra program sonunda muhakkak beslenmemize dikkat etmeli diyette yasak olan gıdaları sonrasında da tüketmemeliyiz. Diyet listesine bağlı kalamayan kişi asla kilo veremez ve sene içerisinde bir kaç kez diyete başlayıp geri bırakmak sağlık açısından oldukça zararlıdır.Diyet listelerinin en önemli kısmı öğün aralıklarıdır. Öğün aralıklarının en sağlıklı şekilde belirlenmesi ancak ve ancak bir diyetisyen tarafından ayarlanabilir. Sağlıklı ve dengeli beslenme onların işidir. Normal günlük tüketilmesi gereken su miktarı 2 lt iken diyet programlarında bu miktarı yükseltmeliyiz. Diyet dönemlerinde özellikle egzersiz de yapılıyorsa kesinlikle su miktarında artış sağlanmalıdır.  Sağlıklı bir diyet listesi kişinin enerji ihtiyacını karşılayacak kadar olmalıdır. Listelerde çeşitlilik bu konuda önemlidir. Bir kaç besin ile hazırlanan listeler metabolizmanın yavaşlamasını ve kilo vermemeyi sağlamaktadır. Bunun için aç kalarak değil çeşitlilik ile hazırlanmış bir liste ile kilo vermek hedeflenmelidir.

evde ek iş