info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Doğru ve düzenli beslenme için neler yapılmalıdır

ALTIN KURAL DOĞRU BESLENMEK

Sağlıklı olmanın ana kuralı, daha fazla hareket etmek ve birçok kronik rahatsızlığa yol açan fazla kilolardan kurtulmaktır. Bu da doğru ve düzenli beslenmek için harekete geçilmesini gerektirmektedir. Bu beslenmede uyulacak en önemli konu abur cubur tarzı yiyeceklerden uzak durulması gerektiğidir. Bu tür yiyecekler besin maddeleri değildir. İçeriklerindeki suni maddeler bir tür uyarıcı etkisi yaparlar ve daha fazla yenilmesine neden olurlar. Eğer canınız abur cubur çekiyorsa, belli ölçülerde kuruyemiş tüketmeniz hem fiziksel hem de ruhsal açıdan tatmin olmanızı sağladığı gibi, içeriklerindeki yararlı yağlar da metabolizmanıza olumlu etkilerde bulunur. Yemek yerken başka bir aktivitede bulunmamanız da oldukça önemlidir.

Doğru ve düzenli beslenme için neler yapılmalıdır

Doğru beslenmek mevsiminde sebze ve meyve tüketmekle bağlantılıdır. Taze ürünleri doğru miktarda tükettiğiniz zaman vücudunuza vitamin ve minerallerin girmesini de sağlayacaksınız. Bu şekilde gün boyu zinde ve sağlıklı hissedebilirsiniz. Doğru ve düzenli beslenmek için uygulanacak yöntemler çok çeşitlidir. Öncelikle üç ana ve üç de ara öğün asla atlanmamalıdır. Öğün atlaması ile kişi kendini kandırırken, vücut buna inanmaz ve daha çok yakıt ister. Bu şekilde de iki kat daha fazla yemek yemiş olursunuz. Öğünleri bölmek metabolizmanızı hızlandırır, gün içinde yaptığınız aktiviteler sayesinde de bu öğünleri rahat bir şekilde sindirebilir ve vücuda yarar sağlamasına katkıda bulunursunuz. Yemeniz gerekenden fazlasını elinizin altında bulundurmamaya gayret göstermelisiniz.

Beslenme ile birlikte fiziksel aktivitelerinizi de biraz hareketlendirmekte ve hızlandırmakta fayda vardır. Doğru ve düzenli beslenmek için egzersiz yapmak beslenme alışkanlığınızı daha çabuk değiştirmenize ve bu alışkanlığı daha kolay kabul etmenize yardımcı olacaktır. Düzenli egzersiz yapan ve bunu hayatının bir parçası haline getiren bir kişi, bünyesine zarar verecek her türlü gıdadan uzak duracaktır. Vitamin, mineral ve protein bakımından zengin yiyecekler sofranızdan eksilmemelidir. Bunun için pahalı ve gösterişli yiyecek maddelerine yönelmek zorunda değilsiniz. Pazarlar ve yerel üreticiler sizler için taptaze yiyeceklerle, sebze, meyve ve süt ürünleri ile doludur. Hijyen kalitesine güvendiğiniz her yer sizlere taze gıdalar sunacaktır. İhtiyaç duyduğunuzda iyi bir diyetisyene de başvurmanız önerilmektedir.

evde ek iş