info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Doğum Kiloları Nasıl Beslenerek Verilebilir?

Doğum Kiloları Nasıl Beslenerek Verilebilir?

Emzirme döneminde az uyku ile çok yemenin arasında bağlantı vardır. Uykusuzluk, hormonların salgılanmasını arttırır ve çok yeme ihtiyacı duyulur. Cinselliğin de az olduğu bu dönemde uyku önemlidir. 6.haftadan itibaren cinselliğin de düzene girmesi kilo vermenize yardımcı olacaktır. Sadece beslenme düzeni bu dönemde önemli değildir. Etkin emzirmenizle birlikte iyi uyku ve düzenli cinsel hayat ile 6-7 ayda şişkinliği atlatabilirsiniz.

Doğumunuzdan 6 hafta sonra kadar diyete başlamanız gerekmektedir. Ancak bu süre sonrasında sağlıklı kilo verebilirsiz. Emziren annelere kesinlikle diyet yapılması önerilmiyor. Öneriler doğru ve dengeli beslenmektir. Bunu evde kendi kendinize başarmanız zordur. İşinde uzman bir diyetisyen tavsiyeleri ile beslenmenize ışık tutmalısınız.

Bebeklerin en önemli besinleri anne sütüdür. Emzirme döneminde bayanlarının daha çok protein, mineral ve vitamin tüketmeleri gerekmektedir bu yüzden katı diyetlerden kaçınılmalıdır. Başarılı emzirme dönemi ile 6 ayda rahat bir şekilde kilolarınızı verebilirsiniz. Bu dönemde su ihtiyacı daha çok olacak olan anne, günde 10 su bardağını geçkin sıvı tüketmelidir. Emziren anneler gaz oluşumlarını engellemek için yemeklerini yavaş yemeli ve lokmalarını iyi çiğnemelilerdir. Düzenli ve dengeli beslenmek için diyetisyene gidemeyen anneler hamileliğin ilk dönemlerinde beslenmede aşırıya gitmeyebilir ve böylece fazla kilo almaz. Gebelik sırasında alınan en ideal kilo 10-15 kilodur. Bu miktardan fazla kilo alınması hem hamilelik döneminde sıkıntılara yol açabilir hem de doğum sonrası anneye yük olabilir.

Hamilelikte alınan ortalama 12-15 kilonun 7-8 kilosu doğumda gitmektedir. Geriye kalan 5-6 kilo ise 9 ay kadar süre içerisinde rahatlıkla verilebilir. Eğer dengeli beslenme şekliniz varsa, karbonhidrat tüketiminiz fazla değilse ve tatlıdan uzak duruyorsanız kati bir diyet listesine ihtiyacınız yoktur. Emziren bayanlarımızın diyet yapması pek de uygun değildir. Lakin bu dönemde kendinize iyi bakmanız gerekmektedir. Tatlı ve hamur işleri tüketmemek, öğünleri atlamamak bile forma girmenizi sağlayacaktır. Özellikle karın ve kalça bölgeniz daha çok şişkin olur. Bunun için beslenmenize dikkat etmelisiniz. 3 öğünden fazla tüketmeniz ve öğünlerinizde azar azar her besinden yemeniz de dengeli beslenmenize yardımcı olacaktır. Özellikle sezaryen olan hanımların karın kasları toplaması zor olduğundan beslenmelerine çok dikkat edilmesi gerekir. Bu yüzden kesinlikle bir uzmandan destek alınmalıdır.

evde ek iş