info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Doğum Sonrası Diyet Önerileri

Doğum Sonrası Diyet hamilelik döneminde alınan kilo ve ödemlerin kısa sürede ve etkili olarak verilmesini sağlar.  Bebek doğduktan sonra yeni doğum yapmış annenin süt artırımı için aldığı kalorisi yüksek gıdalardan dolayı alınan fazla kiloları nasıl vereceği stresi yanlış kulaktan dolma ve herhangi bir diyetisyenden yardım almadan almadan yapılan her program anne de kas kaybı ve çeşitli hastalıklara sebep olmaktadır.

Doğum Sonrası Diyet İçin Uygun Dönem

Doğum sonrası diyet için en uygun dönem 4 aydır. Bu demek değildir ki ilk 4 ay istenilen şekilde beslenilmesi gerekli. Doğum sonrası dönemde anne anne sütünü azaltmadan sütün kalitesini ve miktarını artırarak sağlıklı beslenmeli. Karbonhidrat , vitamin, mineral ve diğer ögeleri dengede tutarak beslenmelidir. İlk 4 ay bebeğin uyku düzenin yerleştiği dönem olduğunda kısa süreli düzensiz bir hayat oluşu diyet yapmayı zorlaştırır. 4. ayın sonunda bebeğin tüm davranışları uyku düzeni oturmuş anne biraz daha rahatlamıştır. Doğum sonrası diyet için en uygun dönem ilk 4 aydan itibarendir. İlk aylarda bir programa bağlı beslenilmesinden ziyade çokça sıvı alımı tahıl, sebze,meyve ve süt gibi besinler ile beslenerek daha rahat dönem geçirebilir. 4. ay itibarı ile uzman diyetisyen yardımı ile doğum sonrası diyete başlamak daha sağlıklıdır. Emzirme devam ettiği için uygulanan diyet ile ayda 2 kilo vermesi bile yeterlidir.Önemli olan hedefi ilk başlarda çok kilo vererek artırmaya çalışmak değildir. öğün saatleri düzenli ve diyete uygun bir program ile sağlıklı kilo verilip anne sütü kalitesi ve anne sağlığını etkileyecek olumsuz bir durumdan uzak kalınmış olur.

Hangi Besin Gruplarından Alınmalı

Annenin günlük alması gereken kalori miktarı farklıdır. Çünkü emzirme annenin kalori kaybına neden olduğu için kayıp olan kaloriyi almak anne sütü miktarı için önemlidir.

Et ve et grupları

Süt ve türevleri

Taze sebze ve meyve

Tahıl grupları

Meyveler emzirme döneminde gaz yapabileceğinden komposto olarak tüketilmelidir. Yukarıda belirtilen besin gruplarından ne kadar alınacağı ancak bir uzmanın yardımı ile belirlenebileceği unutulmamalıdır.

Doğum Sonrası Sıvı Alımı

Doğum sonrası sıvı tüketimi doğum öncesi dönemden fazla olmalıdır. Emzirme dönemi süt le birlikte vücutta sıvı kaybı iki katına çıktığından bol su tüketilmelidir. Süt artırıcı olarak su ve süt önerilmektedir. Çay ve kahve gibi içecekler sütün kalitesini bozduğu için süt meyve suyu bitki çaylarından tüketilmelidir.

Doğum sonrası diyetiniz için yardımcı olacak bazı öneriler vardır ;

Günlük olarak 1 adet haşlanmış yumurta ve etli yemekler tercih edilmelidir.

Meyve ve sebzeler vitamin açısından zengin olduğu için günlük tüketilmesi gerekmektedir.

İşlenmiş et grupları dediğimiz (salam-sucuk-sosis) gıdalar tüketilmemelidir.

İyotlu tuz tüm yemeklerde kullanılmalıdır.

Pekmezin kan yapıcı özelliği olduğundan şeker ihtiyacı pekmezden karşılanmalıdır.

Kuru meyveler diyetisyeniniz uygun görürse tüketilmelidir. Yüksek enerji içerdiklerinden gün boyunca zinde kalmanızı sağlayacaktır.

Kilo vermenin mucize olan tek yönü hamilelik ile birlikte beslenme uzmanıyla ortak bir program yapmaktadır. Uzman yardımıyla doğum öncesi bir diyet listesiyle çok kilo alınmamış olur ve doğum sonrası diyet i uygulayarak daha kolay kilo verilebilir.

Doğum sonrası diyet ile birlikte diyetisyeninizin önerdiği egzersiz ve masaj la çatlak ve sarkma larında önüne geçilmiş olacaktır.

Anne sütü artıran aynı zamanda kilo almanızı engelleyecek besinleri sizler için hazırladık;

  • Tam buğday ekmeği
  • Üzüm
  • İncir
  • Bulgur
  • Yumurta
  • Peynir
  • Kefir
  • Süt
  • Yoğurt
  • Hurma

Omega 3 ağırlıklı beslenmeniz bebeğinizin beyin gelişimi açısından çok önemlidir.Uzman tavsiyesi ile doğum sonrası omega 3 takviyesi alabilirsiniz.

evde ek iş