info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Dost Bakteriler ile Sağlığınızı Koruyun

Dost bakteriler ile sağlığınızı koruyun bakteri denilince akla hastalık yapan organizmalar gelse de bazı bakteriler bağırsak florası dahil bir çok hastalıktan koruyucu olanlarda var. Bu dost bakterilerin diğer ismi probiyotikler modern yaşam tarzı böyle yararlı bakterilerden mahrum kalmamıza neden oluyor.

Dost Bakteriler ile Sağlığınızı Koruyun

Dost bakteriler özellikle diyet dönemlerinde oldukça faydasını gösteriyor. Diyet dönemi değişen yemek alışkanlığı kafası biraz karışmış metabolizma kabızlık, şişlik ve gaz gibi sorunlara yol açabiliyor. İşte burada probiyotik dost bakteriler devreye girerek sindirim sistemi rahatsızlıklarını gideriyor.Sağlıklı bir insanın bağırsakların milyonlarca dost bakteri bulunuyor. Yararlı olan ve probiyotik olarak adlandırılan bu grup yağ yakıcı etkiside bulunuyor. Bunun yanı sıra besinlerin emilmesi, vitamin ve minerallerin sentezlenmesine oldukça büyük bir rol oynuyorlar. Yaşam koşulları bu tarz bakteriler vücutta işlevlerini sürdürmelerini oldukça zorlaştırıyor. Beslenme alışkanlıkları, geçirilen hastalıklar, kullanılan antibiyotikler, doğum kontrol hapları ve kullanılan bir çok ilaçlar yararlı olan bakterileri azaltıp zararlı olanların çoğalmasını sağlıyor.

Vücut için yararlı bakterilere probiyotik bağırsakta çoğalmasına destek olan lifli gıdalara ise prebiyotik olarak adlandırılıyor. Fermente süt ürünleri ve diğer fermente ürünlerinde bulunmaktadır.  Özellikle ev yapımı yoğurt, kefir, turşu, şalgam suyu, ekşi maya ile yapılan ekmeklerde bulunuyor.

Kronik hastalıklar, antibiyotik kullanımı, bağırsak rahatsızlıkları bulunan kişilerde, sık seyahat eden kişilerde, hastalıkların iyileşme dönemlerinde probiyotikler de azalama görülüyor. Sağlıklı kalabilmek için bilimsel çalışması yapılmış, ileri teknoloji ile üretilmiş, canlılığını koruyan ürünler tercih etmesi önerilmektedir.

Hamile, yaşlı ve çocukların probiyotik kullanımı yarar sağlıyor. Hamilelerde erken doğum, gebelikte oluşan diyabetin önlenmesinde oldukça etkili oluyor. Anne karnından bebeğe geçerek doğmadan yararlı etkiler gösteriyor. Çocuklarda ishal alerjik durum ve kabız gibi rahatsızlıkların önlenmesinde oldukça fayda gösteriyor. Yaşlılarda ise yaşa bağlı bağışıklık sistemi zayıflamasını engelleyerek grip gibi hastalıklara yakalanma riskini % 30 oranında azaltıyor.

Batı tipi fast food tarzı beslenme giderek çoğaldığı için hastalıklarımızda onlarınkine benzemeye başladı. Otizm, alerjik hastalıklar, bağırsak hastalıkları, panik atak, depresyon ve obezite en sık görülen hastalıklar halini almaktadır. Bağırsak florasını bu tip beslenme alışkanlıklarından koruyabilenler bir çok hastalıktan da korunabiliyor. Bağırsak florası vücut yağ oranları üzerinde oldukça etkilidir.

Sağlıklı yaşam tarzı, düzenli ve yeterli uyku, diyet lifi içeren gıdaları bolca tüketmek her şeyin anahtarı konumundadır. Ayrıca alınan kalorilerin sindirimi,  vücutta enerji kullanımını düzenleyerek kilo kaybına neden oluyor.

evde ek iş