info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Dukan Diyeti Nasıl Yapılır?

Dukan Diyeti Nasıl Yapılır

Dukan diyeti, Fransız kadınların zayıf kalmalarını sağlayan diyet sloganıyla hayatımızda yer almaya başladı. Karbonhidrat sevenler üzülebilirler zira bu diyet protein ağırlıklı bir diyet. Yağsız protein, süt ürünleri, balık, tavuk ve hindi gibi kümes hayvanlarının ürünleri ile beslenmekten oluşuyor.

Dukan Diyetinin Aşamaları

  1. aşama: İlk aşama çok keskin. Sırf balık, et, yumurta ve süt ürünleri tüketmek şartı konuyor. Bu aşama ilk 10 günü kapsıyor ve ilk 5 gün içerisinde tam 3 kilo vermeniz hedefleniyor. Bu aşama saf proteinden oluştuğu için ağızda kuruluk ve ağız kokusu sorunları yaşayabilirsiniz. Ancak bu durumlar kilo verdiğinizi gösterir. Bu durumla baş edebilmek için bol su tüketmeniz öneriliyor. Diyete başladıktan 4 gün sonra kabızlık problemleri oluşabilir. Bu sorunun çözümü için yulaf kepeğine bir çorba kaşığı kadar buğday eklemeniz gerekir. Bu basamakta dilediğiniz kadar ve her besinden özgür bir şekilde yeme hakkına sahipsiniz.
  2. aşama: Sebze-protein günleri ve sadece protein günleri şeklinde sıra oluşturulmalı. Sebzeli günler için dilediğiniz kadar sebze tüketebilirsiniz.
  3. aşama: Devamlı olarak protein ve sebze günü. Her gün sadece bir miktar meyve, iki dilim ekmek ve peynir yiyebilirsiniz. Haftanın bir ya da iki gününde karbonhidratlı yiyecekler tüketebilirsiniz (makarna, pilav). Haftada iki gün kutlama günüdür. Bu nedenle dilediğiniz her şeyi yiyebilirsiniz.
  4. aşama: Bu aşama ile sevdiğiniz yiyecekleri bir sınırlama konulmadan suçluluk hissi oluşmadan tüketebilirsiniz, fakat her perşembe sırf protein günü olmalı kuralı vardır.

Protein Aşamasının Kuralları

Sığır, dana, tavşan eti ve tavuk ciğeri tüketebilirsiniz ancak kuzu eti yasaklanmıştır. Derisini soymak şartıyla tavuk ve hindi eti yiyebilirsiniz. Az yağlı ve jambon tüketebilirsiniz. Bütün balık türlerini yiyebilirsiniz. Ancak yağlı kremalar eklenmemelidir. Kabuklu deniz ürünleri yiyebilirsiniz. Yumurta beyazı kesinlikle yasaktır. Günde 1,5 litre su tüketmelisiniz. Her gün 20 dakika tempolu bir şekilde yürümelisiniz. Sıvı yağ ve tereyağından uzak durmalısınız. Mutlaka gün içerisinde 1,5 yemek kaşığı yulaf kepeği tüketmelisiniz.

Sebze diyeti

Haftada iki gün ( pazartesi perşembe ) sadece protein günü, diğer günler ise sebze-protein günü olmalıdır. Tüm sebzelerden istediğiniz kadar yiyebilirsiniz.

evde ek iş