info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Ekmek diyeti

Ekmek Diyeti

Ekmek, 1950’li yıllarda toplumun önemli besin kaynaklarından birisiydi. Ekmekte yer alan vitaminler, mineraller, diyet lifleri ve proteinler, ekmeği bir karbonhidrat yuvası olmaktan çıkarıyor, yaşamsal bir gıda haline getiriyordu. Ekmek doğru şekilde tüketilirse zayıflama ve kilo vermeye de olanak sağlar.

Ekmek diyetiyle 5 kilo zayıflayacak bu sayede de incelme imkanına sahip olacaksınız. Bu diyeti yaparken de sağlınız bozulmayacak.

Ekmek diyetiyle 1 günde 1200 ile 1.600 kalori tüketebilirsiniz. Bu diyete ekmek diyeti denilmesinin asıl nedeniyse, 4-5 öğünlük diyet menüsünde devamlı olarak ekmek parçası yenilmesidir. Ekmek diyeti isminden dolayı insanlar kilo kilo ekmek yiyeceğini zannetmesin. Günlük en fazla 250-300 gram ekmek tüketimi serbesttir. Ekmek diyeti süresince çeşit olarak doğal tam buğday ekmeği yenilmesi tavsiye edilir. Ara sıra menüyü renklendirmek adına kepek ekmeği ,çavdar ekmeği veya esmer ekmek yenilebilir.

Sulu Ekmek Yağa Dönüşmez

Diyet sürecince yağsız et ve peynir çeşitleri, balık, sebze ve meyvelerin yenilmesine izin verilmektedir. Tereyağı ve margarini de kalori almamak adına kahvaltıda nefsi köreltmek maksadıyla az bir miktar yiyebilirsiniz. Sadece yağsız süte az miktarda şeker atmanıza izin var. Onun haricinde şeker yasaktır. Ekmek diyeti sürerken kalorisi düşük içecek içecekler tüketilmelidir. Ekmek ve su birlikte yenildiğinde vücuda olumlu katkıda bulunurlar. Çünkü vücut sulu ekmeği asla yağa dönüştüremez. Ekmek içerisinde bulunan liflerin sindirimi zordur. Vücuda enerji ve dolayısıyla kalori harcattırır. Konsantre meyve suları da içeriğindeki yüksek kalori nedeniyle ekmek diyetinde tercih nedeni değildir. Mate yaprağı çayı, papatya çayı, yeşil çay, adaçayı, biberiye çayı, zencefil çayı vb. bitkisel çayların içilmesinde herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

Ekmek diyeti, hamilelere ve bayanlara pek önerilmemektedir. 7 günlük diyet kürü süresince günde 1 saat yürüyüş ve benzeri kardiyo egzersizi ile diyet desteklenirse daha hızlı kilo verilmesi sağlanır.

Bazı internet sitelerinde yer alan her öğün 4-5 dilim ekmek yenilebileceği şeklindeki listelerin ekmek diyetiyle uzaktan yakından alakası yoktur. Çünkü, tek tip besinle diyet yapılmaz. Bu tür diyetlerin yapılması demek sağlığın bozulması demektir. Dolayısıyla soluğu hastaneye almaya neden olur. Hazırlanmış menülerde her ana öğüne 1 dilim ekmek düşmektedir. Ekmeksiz öğün olmamalıdır. 10 günlük bir menü maksimum 1200 kalori olmalıdır.

evde ek iş