info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

El üstü yiyeceklerle alternatifler

El Üstü Yiyeceklerle Alternatifler

Açlığınızı önlemek için sürekli abur cubur bir şeyler atıştırmak yerine yapılabilecek başka şeyler olduğunu biliyor muydunuz?

Sürekli acıkıyorsunuz ve canınız da bir şeyler yemek istiyor. Eliniz bu durumda bir cips veya çikolata paketine gitmesin. Bunun için size tavsiyelerimiz var.

Derin bir nefes alıp oh çekin

Açlık bazen stresten de kaynaklanabilir. Bunu durdurmanın en etkili yolu derin bir nefes almaktan geçer. Duruşunuz dik biçimde olacak şekilde arkanıza yaslanın; yavaş ve derin bir nefes alıp verin. Her nefes alıp vermeniz almanız arasında 5 ile 10 saniye olsun. Bu nefes egzersizini yaklaşık 5 dakika yapın. Bu şekilde sadece rahatlamayacak, stres yüzünden oluşan yeme isteğiniz de gidecek.

Sakızın şekersiz olanını tercih edin

Sakız çiğnemek aslında açlığı hissini ortadan kaldırmanın en basit ve en masrafsız yoludur. Şekersiz sakız tercih ederek dişlerinizi de korumuş olursunuz.

Yeteri kadar uyuyun

Yeteri kadar uyumayan kadınlar, aşırı yemek, yemek ister. Uykusuzluk sağlığa da hemen her açıdan olumsuz etki eder. Hem sağlığımız, hem de fiziğimiz için uykumuza özen gösterelim. Günde en az 7 buçuk saat uyuyalım.

Esneme hareketleri uygulayın

Yapılacak iki temel esneme hareketi açlık hissini ortadan kaldırır. Bunlardan birincisi için ayakta dururken ayakları açmak başı döndürülebildiği kadar sağa döndürerek 5 saniye bu şekilde bu şekilde durmak. Daha sonra da başımızı ortaya getirerek aynı harekete sol tarafta yapmak. Her iki tarafta da 5 defa bu egzersizi uygulayın. Başlangıç ​​pozisyonunda geri dönün ve bedeninizi T şekline gelecek biçimde kollarınızı iki yana doğru açın. Öne doğru eğilerek gövdenizi iyice bükün parmaklarınıza algınlığınıza çalışın. Bu hareketi 10 kez yapın.

Su içmeyi ihmal etmeyin

Duygusal beslenme, bazı duygulardan sonra elimizin hemen bir yiyeceğe gitmesi durumudur. Bu şekilde oluşan duygusal açlığı yatıştırmanın en etkili yolu su içmektir. Su içmek sağlık açısından çok faydalıdır.

Dikkatinizi başka bir şeye yöneltin

Acıktığınızı unutun! Ne kadar da aç olsanız bunu aklınızda çıkarın. Nasıl olacak peki? Dikkatimizi anında başka bir şeye çevirerek. Örneğin bu durumda dolabınızı düzeltin veya  kitap okuyun. Bu şekilde yemek yeme hissiniz azalır.

 İlla ki bir şeyler yiyeceğim diyorsanız

İlla ki yemek yiyeceksiniz tercihiniz sağlıklı gıdalar olsun. Üzüm ve nar suyu kalbe iyi gelir. Sağlıksız bir patates cipsi yerine sebze çubuklarını tercih edin.

 

evde ek iş