info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Emziren anne beslenmesi nasıl olmalı

EMZİRME DÖNEMİNDE NASIL BESLENİLMELİ?

Emzirmek, annelerin bebekleri ile olan en özel paylaşımıdır. Anne her emzirmede bebeğinin sadece karnını doyurmaz, aynı zamanda sevgi ve güven aşılar. Doğduğu andan itibaren bebeğin sağlıklı gelişimi için düzenli olarak emzirmek gerekir. Çünkü anne sütü bebeğin temel gıdasıdır. Bebeğin beden ve zihin gelişimine önemli derecede katkı sağlarken, onu ruhsal olarak da besler. Bu yüzden emziren anne beslenmesi son derece önemlidir.

Emziren anne beslenmesi nasıl olmalı

Bebeği emzirme döneminde anne, hem kendi beslenmesine, hem bebeğinin beslenmesine dikkat etmelidir. Sütün verimini arttıracak olan besinler yemeye, bebeğinde hazımsızlık ve alerji riski oluşturacak gıdalar yememeye, kendisi için gerekli olan kalsiyum, protein ve karbonhidrat içeren yiyecekler tüketmeye özen göstermelidir. Emziren anne beslenmesi dengeli ve düzenli olmalıdır. Anne emzirme sürecinde enerji veren tahılları, sağlıklı yağları, mevsimine göre taze meyve ve sebzeleri tercih etmelidir. Günlük süt, peynir ve yoğurt tüketimi yaparak kalsiyum ihtiyacını karşılamalıdır. Proteinler bebeğin büyümesi için son derece önemlidir. Yağsız kırmızı et, balık, tavuk ve yumurta ile proteinler alınmalıdır. Annenin emzirme döneminde sıvı tüketimi günde 2,5-3 litreye yakın olmalıdır. Anne çocuğunu her emzirmeden sonra su içmelidir. Bebeğe zarar vermeyecek bitki çayları, meyve suları, ayran ve meyve kompostoları tüketmelidir. Annenin eğer kan değerleri düşükse, hamilelikte aldığı vitaminlere, emzirmenin ilk aylarında da devam etmesi gerekir.

Annenin yediği her yiyeceğin vitamin ve minerali, süt ile beraber bebeğe geçtiği gibi, bazen emziren anne beslenmesi ile süte geçen maddeler bebeği rahatsız edebilir. Annenin bazı yiyeceklerden bu yüzden kaçınması gerekir. Özellikle baharatlı yiyecekler bebeğe rahatsızlık verebilir. Baharatlı gıdalar bebeğin ishal olmasına, karın ağrısı ve mide bulantısı yaşamasına neden olabilir. Bebeğe gaz yapacak olan asitli meyve ve sebze tüketiminden de kaçınılmalıdır. İçerisinde yüksek asit bulunan meyve ve sebzeler; ananas, portakal, limon, mandalina, karnabahar, lahana, salatalık, bezelye ve brokolidir. Annenin trans ve katı yağlar ile beslenmesi, inek sütünü fazla içmesi ve yer fıstığı tüketimi bebekte alerjiye sebep olabilir. Hamilelik döneminde olduğu gibi anne bebeğin emzirme döneminde de sigara içmemeli, alkol kullanmalı, kafein içeren yiyecek ve içeceklerin tüketiminden kaçınmalıdır.

evde ek iş