info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Emziren Anneler İçin Zayıflatan Besinler

Emziren Anneler İçin Zayıflatan Besinler

Doğum kilolarından kurtulmak isteyen anneler için aynı zamanda sütünü arttıran hem de zayıflatan besinler vardır. Emziren anne diyetlerinde baharat, meyve sebzelere yer vermeniz hem bebeğinizi daha iyi beslemeniz bakımından hem de kilo vermeniz bakımından doğru tercih olur.

Mevsim meyveleri ve sebzeleri, kuru baklagiller, esmer bulgur, organik bal, mandıra ürünlerini keçi sütü ile yapılanlarını tüketmek, keten tohumu, safran, fındık ve fındık ezmesi, kuruyemişler, doğal maden suyu, adaçayı, zeytin ve sızma zeytinyağı, organik tavuk, yeşillik ve limon… Bu besinleri tükettiğiniz takdirde hem sağlıklı kilo vermiş hem de bebeğinizi sağlıklı beslemiş olacaksınız. Bu besinler aynı zamanda sütte yapar.

Hamilelik sürecinde aldığı kiloları vermek her bayanımızın uğraş noktasıdır. Bir yanda bebeklerini emzirme zorunluluğu olan anneler bir yanda hamilelikte aldığı kiloları verme hesabı tutarlar. Doğumdan sonra anneler bebeklerini emzirdikleri için dengeli ve düzenli beslenmemeliler. Bu yüzden sıkı bir diyet uygulamamalılar. Annelerin uygulayacakları diyetlere en az 6 hafta sonra başlamalılar. Günde 2,5-3 litre su tüketmeliler. Beslenme de özellikle proteine yer verilmelidir. Hayvansal proteinin yanı sıra bitkisel proteinde alınması gereklidir. Balık tüketimine haftada 1-2 kere yer verilmelidir. Vitamin ve mineral yönünden zengin olan meyve ve sebzeler tüketilmelidir. Diyette unutulmaması gerekilen nokta ise sıvı tüketimidir. Limonata, papatya ve yeşil çay gibi bitki çayları tüketilebilir.

Emziren annelere özellikle tatlı yedirirler lakin bu alışkanlık yanlıştır. Çünkü tatlı sütü arttırmaz. Sadece bu sayede kilolarınıza kilo eklemiş olursunuz. Bu yüzden tatlıları hayatınızdan çıkarmanız gerekmektedir. Taze sıkılmış meyve suyu, ayran ve bitki çayları tüketmenizde fayda vardır. Yağlı yiyeceklere karşı dikkatli olmalısınız. Kızartmalar, pastane ürünleri, cips ve çiğdem gibi… Emzirme dönemi kilo vermek için ideal bir zamandır. Çünkü vücudunuz bu 1-2 ayda daha fazla enerji sarf eder. Bu sayede yiyeceklerinizi dengeli ve düzenli tüketmelisiniz. Tuzlu yiyecekler her ne kadar su içme isteği verse de sağlığınıza zararlıdır. Eğer fazla tuzlu tüketilirse bu kalsiyum ihtiyacına sebep olarak kemik erimesi yaşamanıza sebep olur. Bu yüzden tuz oranı yüksek besinleri hayatınızdan çıkarmalısınız.

evde ek iş