info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

En Büyük Antioksidan Kaynakları

En Büyük Antioksidan Kaynakları

Antioksidan denince vücudu toksin maddelerden arındıran, serbest radikallere karşı koruyan, kanseri önleyen, tansiyonu düşüren, yaşlanma etkilerini geciktiren ve kanseri önleyen yiyecekler akla gelir. Bu yiyecekler gün içinde düzenli alındığı takdirde vücuda yararları çoktur fakat bazı antioksidan maddelerin fazla alımı vücuda yarardan çok zarar getirebilir. Bu yüzden yeteri kadar alınması uygun olacaktır.

Antioksidan özelliğe sahip olan besinler

  • Domates: İçeriğindeki likopen sayesinde karoten ailesinin bir üyesi olup diğer meyvelerden daha fazla besin değerine sahiptir. Kanseri, ciltte oluşan lekeleri, kataraktı önleme özelliğine sahiptir. İleri yaşlarda zihinsel işlevlerin sürdürülmesi açısından yardımcıdır. Kalp ve damar hastalıklarını önler.
  • Sarımsak: İçinde bulunan sülfür bileşeni vücudu iyileştirici bir etkiye sahiptir. Kalp hastalıkları, kanser ve yaşlanma etkilerine karşı eskiden beri bilinen en doğal tedavi edici bitkilerden biridir. Uzmanlar sarımsağın düzenli kullanımının kanseri önlediğini, kolesterolü dengelediğini ve kalp sağlığını koruduğunu belirtmektedirler. Ayrıca serbest radikallerle mücadele ederek mantar ve astım hastalıklarını da önlemektedir.
  • Brokoli: İndol-3-karbinol adlı güçlü bir antioksidan içeriğe sahiptir. Bu antioksidan östrojen seviyesini aşağıya çekerek meme, rahim ve yumurtalık kanserini önleyici etkiye sahiptir. Ayrıca beta-karoten içeriği sayesinde de kalp ve kanser hastalıklarını önler.
  • Böğürtlen: İçeriğindeki ellagic asit vücudu kanserojen maddelere karşı koruyucu bir özelliğe sahiptir. Mineral, vitamin, lif ve iyileştirici antioksidanlar sayesinde kalp ve damar hastalıklarını önler.
  • Ispanak: Güçlü olmak istiyorsanız ıspanağı bol bol tüketmelisiniz. Çünkü içeriğinde bulunan lütein adlı antioksidan vücudunuza güç kazandırır. Ayrıca uzmanlar lüteinin kalp hastalıklarını da önlemeye yardımcı olduğunu belirtmektedirler. Ispanağın diğer bir faydası da kataraktı ve sarı nokta hastalığını önlemesidir.
  • Çay: Yapılan son araştırmalar hem siyah hem de yeşil çayın aynı oranda faydalı olduğunu göstermektedir. En çok tükettiğimiz içeceklerden biri olan çay kalp hastalığı, kanser, felç ve diğer hastalıklara karşı koruyucu bir etkiye sahiptir. Fakat fazla tüketmek yarardan çok zarar getirebilir.
  • Havuz: Betakaroten içeren havuç çeşitli kanser türlerine, kalp hastalıklarına ve romatizmaya karşı vücudun direncini arttırır. Pişmiş olması daha yüksek antioksidan içeriğe sahip olmasını sağlar.
evde ek iş