info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Karaciğer Sağlığı İçin Zayıflayın

Karaciğer sağlığı için zayıflayın, kilo vermek ve form da kalmak adına içilen bitkisel çaylar hepatit ve siroza gibi karaciğer hastalıklarına yakalanma riskini artırıyor. Bu tarz bitkisel zayıflama çaylarında bulunan alkaloit kara ciğerlerde oluşabilecek hastalıkların davetiyesini çıkarmaktadır. Her zaman vurguladığımız gibi zayıflamak için kullanılan bu tarz yardımcıların ancak diyetisyeninizin onay vermesi şeklinde kullanılması gerekliliği hayati önem taşımaktadır.

Karaciğer Sağlığı İçin Zayıflayın

Karaciğer yağlanması ülkemizde her 4 kişiden birinde muhakkak görülmektedir. Kara ciğerlerdeki fazla yağ vücudumuz  için gerekli olan enzimlerin depolanması vücuda yayılmasını engellediği için ciddi sağlık sorunlarına neden olmaktadır. Yağlanma basit yöntemlerle giderilebilir veya oluşumu engellenebilir.

Karaciğer vücut için gerekli olan vitamin , mineral , enzim , karbonhidrat , protein gibi ögelerin depolanmasını ve daha sonra kullanılmasını sağlıyor.Karaciğerin hasar görmesi yaşamsal durumları kötüye etkilemektedir. Sağlıksız beslenme obezite karaciğer hastalıklarının artışına neden olmaktadır. Fazla kilolu olanlarda en sık oluşan durumdur karaciğer yağlanması ideal kiloya inerek bu sorun ortadan kaldırılabilir karaciğerin kendini yenilemesi açısından çok önemlidir. son zamanlarda yapılan araştırmalarda karaciğer yağlanması kalp hastalıkları riskini artırdığı belirtilmektedir. Özellikle zayıflamak için kullanılan ülkemize uzak doğudan gelen çayların karaciğer üzerinde ki olumsuz etkileri düşünülerek çay ile değilde bol su tüketilerek zayıflamaya çalışmak aynı etkilere sahip olduğunu bilerek kilo vermek daha sağlıklıdır.

Karaciğer Yağlanmasına Karşı Sağlıklı Beslenin

Beslenme şeklini sağlıklı bir hale getirerek yağlanmanın önüne geçilebilir.Hayvansal yağlar, tavuk derisi, aşırı karbonhidrat ve şekerli ürünlerden ve en önemlisi alkol den uzak durmak yağlanma sorununu tamamen ortadan kaldırıyor. Sağlıklı beslenme karaciğer dahil tüm organların iyi bir şekilde çalışması için önemlidir.

karaciğer fonksiyonun kilo ile ilişkili olduğu aşikar peki kilo verememenizin nedeni kara ciğerleriniz olabilir. Karaciğer sağlığı için zayıflayın.

Karaciğeri Sağlıklı hale getirmek İçin Yapılması Gerekenler

 • Alkol ve sigara kullanımı tamamen bırakılmalı veya en aza indirilmeli
 • Kullanılan bazı ilaçların kullanımına biraz ara verilmelidir.
 • Karaciğer detoksu adı verilen vejateryan diyete başlanmalıdır.
 • Vejateryan diyet 14 veya 21 gün arasında denenmesi faydalı olacaktır.
 • Hazır gıdalardan uzak durulmalıdır.
 • Yağda kızarmış yemekleri bırakmak gerekmektedir.
 • Hayvansal gıdaların tüketilimine ara verilmelidir. Bu önlemlerdeki amaç karaciğer üzerindeki baskı ve stresi en aza indirmek.

Karaciğerlerde Oluşan Fonksiyon Düzelmesi Sonucu Oluşan Belirtiler

 • Kolay ve hızlı kilo verme
 • Ciltte canlılık ve parlaklık
 • Kronik ağrıların özellikle baş ağrıların geçmesi durumu
 • Beden enerjisinde artış.

Karaciğerin Sağlıklı İşlemesi İçin Faydalı Olan Besinler

Sağlıklı beslenmenin karaciğer üzerindeki etkilerini anlattık peki zayıflama içinde gerekli olan bazı besinlerin daha sık tüketilmesi 2 si bir arada etki yapacağını hiç düşündünüz mü ? Hem kilo vermenizde yardımcı olan hemde karaciğerinizin daha sağlıklı işleyişine destek olan besinler şunlardır;

Sarımsak

Sarımsağın içerisindeki maddeler karaciğer için gerekli olan enzimleri harekete geçirir. İçerinde bulunan selenyum karaciğerdeki zararlı maddelerin atılımında büyük rol oynar.

Greyfurt

Karaciğer sağlığı için zayıflayın kilo vermede çok etkili olduğu bilinen greyfurt ciğer sağlığın dada bir o kadar etkilidir. İleri düzeyde C vitamini içeren greyfurt içerdiği antioksidanlar sayesinde karaciğerin detoks yapmasına faydalı olur.

Kırmızı Pancar Ve Havuç İkilisi

İçerdikleri yüksek oranda beta karoten nedeni ile karaciğer in işlevselliğini kuvvetlendirir.

Yeşil Çay

Diyetlerin vazgeçilmez yardımcı olan yeşil çay içerdiği yüksek oranda antioksidan nedeni ile metabolizmayı güçlendirerek karaciğer yağlanmasının önüne geçer.

Yeşil Yapraklı Sebzeler

Karaciğer sağlığı için zayıflamada en etkili yardımcı olan sağlıklı beslenmenin olmaz sa olmazı yeşil yapraklar çevresel faktörler nedeni ile vücuda giren toksit maddelerin atılımında büyük rol oynamaktadırlar.

Avokado

İçerisinde barındırdığı glutathione ile karaciğerde oluşan zararlı atıkların depolanmasının önüne geçer.

Sülfür İçerikli Sebzeler

Karnabahar,brokoli,lahana,brüksel lahanası , karalahana türündeki sebzeler yüksek oranda sülfür içermesi nedeni ile karaciğerde bulunması gereken enzimlerin oluşmasına yardım eder.

evde ek iş