info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

En Pratik 15 Diyet Kuralı

En pratik 15 diyet kuralı ile diyet yapmak gözünüzde büyümesin. Kafanızı karıştıran kuralları aklınızdan silin ve yapacağınız küçük değişikler ile sağlıklı ve hızlı kilo vermek oldukça kolay olacaktır. Özellikle kış boyu alınan fazla kilolar yaza yaklaşılan şu günlerde stres olarak geri dönüyor.

En Pratik 15 Diyet Kuralı

Diyet yaparken işinizi kolaylaştıracak 15 etkili kuralı hayatınıza geçirerek sağlıklı ve kalıcı kilo vermenin mutluluğunu yaşayabilirsiniz. Hızlı kilo vermek ve sağlıklı kilo vermek arasında büyük farklar var. Örneğin şok diyetler hızlı kilo vermeyi vaat etse de yağ yakmayı sağlamıyor. Bu süreç içinde yüksek oranda kas ve su kaybı yaşanıyor ve buda tartıya kilo vermiş gibi hissetmenizi sağlıyor.

Fındık Miktarına Dikkat Edin

Fındığın faydaları saymakla bitmeyecek kadar fazla. Yüksek oranda yağ içermesi nedeni ile kalori tuzağı fakat doğru oranda tüketildiği zaman diyet programlarına oldukça yardımcı olan bir besin. İyi yağlar içermesi nedeni ile spor yapanların yağ yakmalarını hızlandırıyor. Diğer tarafından yağ depolayan hücrelerin yavaşlamasını sağlıyor.

 Karbonhidrat Ve Yağları Karıştırmayın

Karbonhidratlar ve yağların aynı anda tüketilmesi vücutta yüksek oranda yağ depolanmasına sebep olmaktadır. Vücuda enerji sağlayan besin ögesi olan karbonhidratlar vücudun ihtiyacı olan enerjiyi karşılar fakat aynı zamanda yiyeceğiniz yağlı gıdaların yağlarını depolamak için de çalışır. Bu ikiliyi birlikte tüketmemeye çalışın.

Farklı Egzersizler Yapın

Genellikle yarım saatlik tempolu bir yürüyüşten sonra yapılan 10 dk ağırlık çalışmaları diyet yaparken yağ yakmayı sağlıyor fakat bu rutine binmiş olayı biraz değiştirilebilmek daha hızlı yağ yakmanızı sağlamaktadır. Örneğin yüzmek yada bisiklete binmek gibi.

Şahane Kahvaltı Yapın

Bir diğer deyimle krallar gibi kahvaltı yapın. Kahvaltı günün en önemli öğünüdür. İyi bir kahvaltı metabolizmanın hızlı çalışmasını sağlayarak uzun süre tok tutmaya yarıyor.

 Egzersiz Zamanlarını Doğru Belirleyin

Özelikle regl olmadan önceki iki hafta boyunca yapacağınız her egzersiz ile yağ yakma oranınız bir o kadar artar. Çünkü bu dönemde metabolizma çok daha hızlı çalışır.

Stresten Uzak Durun

Kötü ve stresli bir günün ardından eve geldiğinizde vücut tatlı bir şeyler yeme isteği uyandırır. Stres kortizol hormonlarının fazla üretimine neden olur buda tatlı yeme isteğini iki katına çıkarır. Bunun için stresle baş etmenin yollarını öğrenerek bu sorundan kurtulabilirsiniz.

 Protein Tüketin

Bol miktarda protein tüketmek vücutta bulunan ince kasların gelişmesini sağlıyor bu süre içinde kalori yakılıyor yağ hücreleri ile savaşılıyor.Bu yüzden gün içinde protein tüketim oranını arttırmalısınız.

Zayıf Arkadaşlarınız Olsun

Bu konu size pek hoş gelemeyebilir fakat bilim insanlarının yaptığı açıklama ile zayıf arkadaşlar kilo verme sürecini istikrar ve sabırla sonlandırmamıza yardımcı oluyor. Kilolu arkadaşlar ile sürekli yeme içme gibi aktiviteler yaşayacağınızdan ve kısıtlı hareket edeceğinizden diyet yaparken size moral ve motivasyon açısından oldukça negatif etkiler bırakacaktır.

Hindistan Cevizi Tüketin

Bilimsel olarak yapılan araştırmalar diyet süresinde yeterli miktarda omega 3 alımı kilo vermeyi kolaylaştırmaktadır.  Hindistan cevizi de omega3 bakımından oldukça zengin olan bir meyve bu yüzden bu meyveyi tüketmeye özen gösterin.

Diyet İçeceklerinden Uzak Durun

Diyet içecekleri kısa vadede az kalori almanızı engellese de uzun süreli tüketimi içeriğindeki tatlandırıcılar nedeni ile kilo almanızı sağlamaktadır. Bu sebeple diyet içecekleri yerine günde 3 lt su, ayran ve kefir gibi içecekleri tüketmeye çalışın.

 Düzenli Uyuyun

Düzenli ve yeterli bir uyku kilo vermeyi kolaylaştıran en belirgin durumlarından biridir. Metabolizma uyku içinde çalışarak kalori yakmanıza yardımcı olur. Uykusuzluk doygunluk hissinizin azalmasına neden olduğundan günde 8 saat uyumaya özen gösterin.

Öğün Atlamayın

Öğün atlamak diyet süresinde yapılacak en büyük hatalarından biridir. Ayrıca günde 6 kere beslenerek ve her öğün için 20 dk zaman ayırarak fazla yemenin önüne geçmiş olursunuz.

 Porsiyonları Küçültün

Porsiyon küçültmek yapacağınız en büyük düzenlemelerden biridir. Eğer dışarıda yemek yiyorsanız ve tabağınız oldukça doluysa hepsini yemeye çalışmayın. Yavaş yavaş çiğneyerek daha mantıklı bir doyuma ulaşacaksınız.

 Bol Su İçin

Diyete başladığınızda diyetisyen size günde 3 lt su içmenizi söyleyecektir. Buna rağmen bazı kadınlar fazla su içmenin vücudun su tutmasına yani ödeme neden olduğu gerekçesi ile su tüketiminden kaçınırlar bu oldukça yanlış bir düşüncedir. Vücudun toksinlerden arınması için günde 3 lt su tüketmek gereklidir.

Süt İçmekten Vazgeçmeyin

Süt protein ve kalsiyumdan oldukça zengin bir içecektir. Diyet yaparken yarım yağlı veya yağsız günde 2 bardak su içimi zayıflatmaya oldukça faydalarıdır.

Yumuşak besinler yerine sert olanları tercih etmeniz halinde vücut bu besinleri yemek için daha fazla enerji sağlıyor. Mesela muz yerine elma yediğiniz zaman daha fazla enerji harcayarak yağ yakımını hızlandırmaktasınız.

evde ek iş