info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Enerjinizi İkiye Katlayacak Yiyecekler

Enerjinizi İkiye Katlayacak Yiyecekler

Sürekli kendinizi yorgun hissediyorsanız; işyerinizde ve okulunuzda konsantrasyon sorunu yaşıyorsanız eğer, enerji veren yiyecekleri daha sık tüketerek bu soruna engel olabilirsiniz. Tabii ki öncelikle uzman kontrolünden geçmeniz ve bir hastalığınız olmadığının bilinmesi gereklidir.  Enerji veren yiyecekler ile yüksek kalorili yiyecekler birbirine çok karıştırılmaktadır. Fakat ikisi de birbirinden farklıdır. Kendinizi halsiz hissettiğinizde yüksek kalorili hamburger menüsü yemek enerjini yerine getirmez. Aksine kan şekerinizin dalgalanmasına sebep olarak kendinizi daha yorgun hissetmenizi sağlar. Enerji veren yiyecekler sindirimi kolay, vitamin ve mineral bakımından zengin aynı zamanda doğal, besin değeri yüksek olan yiyeceklerden ibarettir.

Enerjinizi Arttıracak Yiyecekler Hangileridir?

Güne başlarken, vücudunuzun yeni güne adapte olabilmesi için kahvaltı öğününü atlamamamız gerekmektedir. Vaktinizin kısıtlığından, üşengeçliğinizden kahvaltınızı etmezseniz; 2-3 saat sonra yorgunluk belirtileriniz başlarsa bunun nedeni kan şekerinin düşmesi ve metabolizma hızının yavaşlamasına bağlıdır. Araştırmalara göre düzenli olarak kahvaltının yapılması öğle ve akşam yemekleriniz hafif geçmesini ve kilo vermenizi sağladığı görülmüştür. Hem enerjiniz hem de kilo kontrolünüz için kahvaltı öğününüze önem vermelisiniz. Kahvaltı obezite, diyabet ve kalp hastalıklarından korumaktadır. Kahvaltının yanı sıra gün içerisinde beslenme programınıza ekleyeceğiniz besinler sayesinde enerjinizi tavanda tutabilirsiniz. Bunlar;

Elma: Lifli yapısı sayesinde tokluk hissinizi uzatır ve kısa sürede enerjik hissetmenizi sağlar.

Yabanmersini: C vitamini kaynağı olan yabanmersini, hafızanızı geliştirir ve aynı zamanda yaşlanma etkileri azaltmaktadır.

Brokoli: Antioksidan bakımından zengin olan brokoli hücreleri korumaktadır. Kalsiyum, potasyum, folat ve lif içermektedir. Enerji vermekte ve bağışıklık sistemini güçlendirmektedir.

Kırmızı fasulye: Az yağ ve yüksek oranda protein içermektedir. Uzun süre tok ve enerjik hissetmenize yardımcı olur.

Ispanak: Bağışıklık sistemini güçlendirmesinin yanında, A ve C vitaminleri bakımından oldukça zengindir. Demir, kalsiyum, B6 vitamini ile enerji vermektedir.

Tatlı patates: Az kalorili bir besin olan tatlı patates; lif, B6, C ve E vitaminleri içermektedir.

Muz: Yüksek oranda lif içermesi sayesinde toksinleri vücuttan atılmasında büyük rol oynar.

Enerji veren diğer yiyecekler ise;  patlıcan, greyfurt, ton ve somon balığı, peynir, portakal, yoğurt, yulaf, badem, yeşil yapraklı sebzeler, bitter çikolata, tavuk eti ve cevizden ibarettir.

Bu yiyecekler sadece bunlarla sınırlı değildir. Bu listeye birçok meyve ve sebze eklenebilir. Enerji seviyenizi korumak ve sağlığınıza katkıda bulunmak istiyorsanız işlenmiş gıdalardan uzak durup, doğal besinler tüketmelisiniz.

evde ek iş