info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Ergenlik Dönemi Kilo verme Önerileri

Ergenlik dönemi kilo verme önerileri; Bu dönemde ortaya çıkan büyük problemlerden biride kilo alma , sivilce gibi sorunlarla uğraşırken kilolu olarak istediğini giyememe, arkadaşlar arasında alay konusu olma gibi bir çok faktör zaten zor olan dönemi daha da çıkmaza sürükler. Sınav stresine bağlı olarak atıştırılan yağlı , şekerli,asitli gıdalar kilo alımını en üst seviyeye çıkarır. Özellikle her bayanın ince ve zarif görünme isteği ergenlik dönemi ile başlamaktadır. Fakat bu dönemde yapılan yanlışlar ve metobolik ve hormonsal değişimler aşırı kilo almayı sağlayabilir.

Ergenlik Döneminde Kilo Verme Önerileri

Genç kızların ergenlik döneminde kilo alma ları erkek lere göre daha fazladır bunun nedeni ise kadınların bedenlerinin yağlanmaya daha müsait olmasıdır. Bu dönemde meydana gelen değişiklikler ve salgılanan hormonlar iştah açmakla birlikte , fast food tarzı beslenme meyilli olan bedeni kilo almaya teşvik etmektedir. Bu sebeple dengeli ve düzenli beslenme bu dönemde dikkat edilmesi gereken en önemli husustur. Düzenli ve dengeli beslenerek hem fiziksel hemde ruhsal açıdan rahat bir ergenlik dönemi geçirilebilir.

Ergenlik döneminde normal dönemden daha fazla salgılanan östrojen hormonu ile birlikte göğüslerde büyüme hatların belirginleşmesi gibi değişiklik ler yağlanmaya müsait olan bedenin kilo almasına neden olmaktadır.

Bu dönemin en belirgin kilo aldırma nedeni ise psikolojik durumdur. Daha duygusal olunan bu dönemde birde sınav stresi eklenince kilo almak kaçınılmaz olur. Depresyon süreci iki türlüdür, Biri iştah da kesilme ve yemek yememe iken diğeri iştah da artış ve fazla yemek yemedir. Hal böyle olunca kilo almak kolaylaşmaktadır.

Ergenlik Döneminde Kilo Almaya Neden Olan Faktörler

Hormon Dalgalanması

Ergenlik döneminde kadınlarda östrojen hormonu yükselmesi vücut hatlarının şekillenmesini sağlarken yağ depolanması sonucu kilo alma durumu meydana gelmektedir. Erkeklerde böyle değişimler mevcuttur fakat beden yapısı itibari ile yoğun kas dokusundan kilo sorunu fazla olamamaktadır.

İştah Artışı

Kadın vücudunun yağlanmaya daha yatkın olması bu dönemde iştah artışı ile birlikte kilo almak kaçınılmaz olmaktadır. Ergenlik döneminde düzenli ve sağlıklı beslenme yapmak çok önemlidir.

Ruhsal Durum

Ergenlik dönemlerindeki duygu dalgalanmaları hormon ların hızlı çalışması ile birlikte bir çok faktör etkili olabilmektedir , Bazı durumlarda iştah kaybına neden olurken diğer bir durumda ise iştah artışı ve buna bağlı olarak aşırı yemek yeme ve kilo almaya meyilli olmaktadır.

Erken Ergenlik

Erken ergenlik döneminde boyun uzaması ile kemiklerde oluşan plaklar kapanmaktadır. Bu kapanma ya bağlı olarak boy uzaması duruyor ve kilo alımı gerçekleşiyor. Erken ergenlik ihmal edilmemesi gereken bir dönemdir. Ve hekim kontrolünde gerekli görülürse durdurulması gereken bir süreçtir.

Egzersiz Yetersizliği

Bu dönemlerde sürekli ders çalışma nedeni ile hareketsizlik ve buna bağlı olarak tüketilen besinlerin yakılamaması kilo alımını sağlamaktadır. Dışarıda geçirilen vakitte alışveriş merkezleri eğlence mekanların dada devamlı oturma olayı kilo almayı hızlandırmaktadır.

Ergenlik Döneminde Kilo Almamak İçin Öneriler

Sağlıklı Beslenin

Bu dönemde özellikle genç kızların sağlıklı beslenmeye dikkat etmeleri gerekmektedir. Protein , karbonhidrat ve yağ dengesini korumak çok önemlidir.

Yağ dan Uzak Durun

Hayatın her döneminde olduğu gibi bu dönemde de yağdan uzak durmak oldukça önemlidir. Trans yağ içeren katkı maddeli gıdalar ve fast food tarzında beslenmeyi yapmamak ve ya en aza indirmek önemlidir. Ara öğün atlamadan taze sebze ve meyve tüketmek zararlı yiyecekleri yaşamdan çıkarmak bile kilo vermeyi gerçekleştirmektedir.

Şok Diyetlerden Uzak Durun

İnternet ve tv lerde sunulan şok diyetler kilo vermenin nedenidir. Vücudu yeni bir kilo ya alıştırmak zaman isteyen bir olayken hafta içinde verilen kilolar insan sağlığında geri dönüşü olamayan hatalara neden olmaktadır.Ebeveyn lerinizden yardım alarak diyetisyen eşliğinde kilo vermek en sağlıklı yöntemdir.

Kötü Alışkanlıklardan Uzak durun

Alkol , sigara gibi maddelerden uzak durmalı sağlıklı yaşam tarzını benimsemelisiniz.

Ergenlik dönemi alınan kilolar iler ki zamanlarda boy ile dengelenip obezite sorunu ortadan kalkabiliyor. Devam eden kilo alımı varsa diyetisyen yardımı ile kilo vermeye başlanmalı ilerde oluşabilecek problemlerin önüne geçilmelidir.

evde ek iş