info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Ergenlikte Yanlış Beslenmenin Zararları

Ergenlikte yanlış beslenmenin zararları yetişkinlik dönemlerinde büyük sağlık sorunları demektir. Yapılan araştırmalarda genç erkek ve kızların kendilerini şişman hissettiklerini söylemişlerdir. Bu konuyu ebevyleri ile de mutlaka paylaşmışlardır. Anne ve baba olarak yapılacak şey çocuklarınıza sağlıklı beslenmenin niçin önemli olduğu anlatmak ve sizi örnek almaları için yaşam tarzını tamamen değiştirmektir. Siz bol yağlı salçalı beslenirken çocuklarınıza sağlıklı beslenmeyi anlatamazsınız. Bu durum sigara içen anne babaların çocuklarına sigaranın zararlarını anlatmak gibidir.

Ergenlikte Yanlış Beslenmenin Zararları

Ergenlik dönemlerinde beslenme alışkanlıkları genellikle fast food tarzı beslenme ayak üstü atıştırma şeklindedir. Bu beslenme tarzı genç yaşlarda alınacak fazla kiloların ileri yaşlarda ciddi kilo problemleri ve kilo ile sağlık problemleri demektir. Ergenlik döneminde gençlerin en büyük istekleri güzel görünmektir. Sosyal medya ve tv kanallarında hayranlıkla izledikleri ince ve fit görünümlü bedenlere sahip olmak için bazen ailelerinden gizli olarak zayıflama adı altında piyasa ilaçlarını alarak sağlıklarını ciddi anlamda tehlikeye atmaktadırlar. Çocuklar anne babaların en değerli hazineleridir. Çocuğunuz size kilo problemlerinden bahsediyorsa onu dikkate alın ve bir diyetisyene götürün ona destek olduğunuzu gören bir çocuk sizden asla bir şey saklamayacaktır. Fazla kiloların gençler üzerinde yaşattığı sağlık sorunlarını inceleyelim ve  ne kadar ciddi bir sorun olduğunu birlikte görelim. Bu dönemdeki çocuklar kilo vermek için yetişkinlerin katlanamadığı diyet ile barışık olacaklarından diyetisyen desteği ile uygun ve sağlıklı bir diyet ile kilo vermelerini sağlamak gerekmektedir.

Anoreksiya Nervoza

Ergenlik dönemindeki kız ve erkek çocuklar kiloları ile yakından ilgilendiği bunun sebebi ile mutsuz, stresli, asabi, mutlu gibi sürekli duygu değişimlerine sahip oldukları bilinmektedir. 14 15 yaş dönemleri fazla kilolar ile baş edemeyip daha fazla yanlış beslenmeye başladıklarını bu psikolojik rahatsızlığın bu yaşlarda oldukça risk taşıdığı yapılan araştırmalar sonucu ispatlanmıştır.

Osteoporoz

Ergenlik dönemine kadar olan süreçte kemik oluşumunun % 45 lik bir kısmını kapsıyor. Ve yıllar boyunca bu kısım kullanılıyor. Yetersiz ve dengesiz beslenme kalsiyum eksikliği ileri yaşlarda alınan gıda ve ilaç takviyeleri osteoporozu durdurmaya yeterli gelmiyor.

Böbrek Deformasyonları

Ergenlik yaşlarında özelliklerde erkeklerde daha fazla kas kütlesine sahip olmak için ağır alet çalışmaları ve yanında yüksek oranda protein alımı oluyor. Çok fazla alınan protein böbreklerde sorun oluşmasına neden olmaktadır.

Demir Eksikliği

Okul çağındaki bir çok çocukta demir eksikliği çok sık görülen bir sorundur. Ergenlik dönemlerinde kızlarda başlayan adet kanamaları ile birlikte eksiklik iki katına çıkmaktadır. Üzerine birde yanlış beslenme eklenince durum daha kötü olmaktadır. Bu süreçte sağlıklı beslenme hayat kurtarıcı bir etkiye sahiptir.

Ruhsal Problemler

Kilo süreci ruhsal anlamda da gençlerde olumsuz etkilere neden olmaktadır. Performans düşüklüğü,konsantrasyon eksikliği gibi okulda geri kalma öz güven kaybı gibi ciddi durumlara sebep olmaktadır.

Ergenlik Döneminde Nasıl Beslenilmeli?

Ergenlik döneminde büyüme hızlıdır. Bu hızlı gelişme süreci enerji ve vücut için gerekli olan besin ögelerine olan ihtiyacı artırır. Bunun için yapılması gereken şunlardır;

  • Besinler açısından çeşitlilik sağlanmalıdır
  • Her renk besinlerden alınmalıdır
  • Yağ ve şeker tüketimi sınırlandırılmalıdır
  • Posa içeriği yüksek olan besinler tüketilmelidir
  • Vitamin ve mineral için gerekli tüm besinler tüketilmelidir
  • Kırmızı et ve yumurta gibi besinler muhakkak tüketilmelidir
  • Limon, portakal, mandalina, kivi, maydanoz gibi C vitamini destekleri günlük tüketilmelidir
  • Fast foot tarzı beslenmeye olabildiğince sınır getirilmelidir

Sağlıklı büyüme ve gelişme için aile, okullar, sağlık kuruluşlarına bu konuda önemli görevler düşmektedir. Bu dönemlerde gençleri farklı aktivitelere yönlendirerek daha hareketli bir yaşama sahip olmaları desteklenmelidirler.

evde ek iş