info@formbeslenme.com | 0(212) 324 66 00

Fazla Kilonun Zararları Nelerdir?

Fazla Kilonun Zararları Nelerdir?

Kilo, çağımızda günden güne artmakta ve hastalık haline gelmektedir. Hem erkeklerde hem de kadınlarda bulunan bu sorun, özellikle kadınlar için daha tehlikeli hal almaya başlamıştır. Kilo dış görünüşü çirkinleştirdiği gibi sağlık için de büyük sorunlar yaratmaktadır. Birçok hastalığa sebep olan kilonun zararları saymak ile bitmez. Erken yaşlarda görülen bu rahatsızlıklar ömrü kısaltmaktadır. Kilo sorunu her türlü hastalık her ile her zaman karşılaşma ihtimalimizi artırır.

Fazla kilolu insanlarda kalp ve damar hastalıkları görülme oranı %90 civarındadır. Bu oran kalp hastalıklarının yanında kalbin yağlanmasını da tetikler.

Kilo alımı ile beraber şeker ve tansiyon hastalıkları da meydana gelmektedir. 18 ve 20 yaşlarda alınan kilolar, şeker hastalığının oluşmasında büyük etkendir. Kilolu kişilerin %90’nında hipertansiyon oluşabilmektedir.

Kilolu insanlarda safra kesesinde taş oluşması sıkça görülmekte. Aynı zamanda reflü ve karaciğer yağlanması da oluşmaktadır. Normal kilodaki insanlara nazaran kilolu insanlarda bu hastalıklar 4 katı fazla görülmektedir.

Fazla kilo nedeni ile uyku problemi çeken hastalar da çok görülmektedir. Uyurken nefes problemi yaşanabilir ve hasta rahat uyuyamaz. Astım ve solunum yolları hastalıkları da kilolu kişilerde daha çok görülmektedir.

Meme, rahim ve safra kanseri, özellikle fazla kilolu kadınlarda daha sık rastlanmaktadır. Ayrıca adetlerinde düzensizlik, rahimde ve yumurtalıklarda bozukluklar meydana gelir. Bu sebeple çocuk yapma olasılığı azalır. Aynı zamanda kişi, hormonal bozukluklar yaşandığı için kıllanma meydana gelir.

Bayanlarda kiloya bağlı olarak varis oluşabilir. Ayrıca eklem ve dizlerde kireçlenmeler meydana gelir. Kireçlenme ile beraber zaman geçtikçe felç olma riski de artmaktadır. Kilo olduğu için bel zorlanır ve ağrılar meydana gelir.

Bacaklarda oluşan baskı nedeni ile toplardamarlarda kan birikmesi meydana gelebilir, ödem sık sık oluşabilir.

Fazla kilolu kişilerde yağlar nedeniyle daha çok selülit oluşur. Ayrıca kıl kökü iltihabı da bu kişilerde daha fazla görülür.

İdeal kilosunun üstündeki kişiler, bedensel zararlar dolayısıyla ruhsal bozukluklar da yaşayabilir. Fazla kilolu kişilerin özgüveni yok olur ve sosyal yaşamlarında aktif olamazlar. Depresyon gibi rahatsızlıklar da kilolu insanlarda daha sık meydana gelir.

 

evde ek iş